Telefon Ekranının Kararması Sorunu Çözümü 2022
Telefon Ekranının Kararması
0

İçindekiler

Akıllı telefonlarda ekran kararması sorunu yeni veya az miktarda yaşanan bir olay değil. Telefonların işletim sistemlerinde yaşanabilecek olası aksaklıklar nedeniye ya da farklı sebeplerle telefonlarımızın ekranı kararabilir. Peki bu Telefon Ekranının Kararması neden yaşanır, çözümü var mıdır, varsa hangi yöntemlerle sonuç elde edebiliriz gelin birlikte inceleyelim.

Telefonda Ekran Kararması Neden Olur?

Herhangi bir telefonda ekran kararmasının neden olduğunu doğrudan söylemek maalesef zordur. Belli başlı seçenekleri elde tutabilir veya eleyebilirsiniz ama kesin bir yargıya varmak zordur.

 • En muhtemel sebeplerden biri yazılım noktasında bir hatanın meydana gelmesidir. Bu hata kalıcı olabileceği gibi hata bazında geçici de olabilmektedir.
 • Diğer bir ekran kararması sebebi ısıyla alakalıdır. Bazen telefonlarımız ideal sıcaklığın üzerine çıkarak kasma gibi hatalar yaşatabilir. Bu sürecin sonunda ekranda karanma ya da tamamen kapanma gibi durumlar görünmektedir.
 • Bu seçenek özellikle pil ömrü iyi seviyede olmayan telefonlarda geçerli olabilir. Batarya kaynaklı problemler de ekran kararmasına yol açabilir. Sağlıksız bir pil telefonunuzda böyle bir hataya sebep olabilir.
 • Sıralanabilecek listedeki son madde ise hatalı silme işlemleri. Bazen acele ya da yanlış tuşlama sonucunda istemediğimiz ya da silinmemesi gereken şeyleri silebiliriz. Hatayla silinen bu dosyalar eğer sistem programları ile ilişiği olan dosyalarsa telefonunuzda ekran kararmasına sebep olabilir.

Yazılım Nedenli Ekran Kararmasının Belirtileri

 • Telefonun ışığı hala yanıp sönerken telefonunuz cevap vermiyorsa, bu telefonunuzda yazılımsal bir hatanın var olduğunun sinyallerinden olabilir.
 • İkinci olarak, telefonunuz haddinden fazla ısınıyor ve ardından ekran kararıyorsa. Yani, siz kullanım halindeyken telefonu yormuyor olmanıza rağmen telefonda ekstra bir ısınma ve devamında ekran kararması yaşanıyorsa sorunun yazılımsal olduğunu söylemek mümkündür.
 • Son olarak akıllı telefonunuzun size gerek kalmadan yeniden başlaması. Kullanıcı etkisi olmadan bu yeniden başlama eylemi döngüye giriyorsa, bu da yazılımsal bir hatanın olabileceğinin habercisidir.

Telefonda Ekran Kararması Nasıl Düzelir?

Eğer telefonunuzda kesin bir şekilde yazılımsal hata varsa sayacağımız adımlar gerçekleştirilmelidir. İlk olarak telefonu kapatmanız gerekir. Devamında ise marka modellere göre değişen tuşlamalar olsa da sizlerden ‘yükleme moduna’ geçmenizi rica edeceğim. Bu alana geldikten sonra yönergeleri izleyerek yeniden yazılım güncellemesi ya da yüklemesi yapabilirsiniz.

 • Bunun haricinde telefonun çalıştığına eminseniz ama ekran yine de gelmiyorsa uygulayabileceğiniz bir yöntem de reset yöntemidir. Yine modelden modele cihazdan cihaza değişen tuş kombinasyonlarıyla bu ekrana erişim sağlayabilirsiniz. Reset işlemini yaparken telefon şarjınızın %50’den fazla olmasına özen gösteriniz.
 • Son olarak bu iki işlem haricinde teknik servis yardımını gerektiren bir nokta olabilir. Şöyle ki, bazen ekranda görünür bir çatlak ya da kırık yokken de görüntüde sorun yaşanabilir. Bu LCD alanın zarar gördüğü anlamına gelir. Doğrudan müdahale tehlikeli olduğu için yetkili servise danışmanız en doğru yol olacaktır.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir