1. Anasayfa
  2. Rehber

Telefon Pilinin Hızla Boşalmasının Nedenleri ve Çözümü

Telefon Pilinin Hızla Boşalmasının Nedenleri ve Çözümü
Telefon Pilinin Hızla Boşalmasının Nedenleri ve Çözümü
0

İçindekiler

Teknolojinin günden güne gelişmesi ile telefonlar da adeta çağ atladı. Yapabildikleri ve kapasiteleri günden güne artıyor. Ancak bu gelişmeler altında dahi kullanıcıları en memnun eden şey pil ömrü. Çünkü telefon pilinin hızla boşalması, günlük kullanımı fazlasıyla etkiliyor. Peki telefonun pili neden hızlı boşalır ve bunun çözümü var mıdır, gelin beraber inceleyelim.

Telefon Pil Ömrü

Bu konu maalesef kesinliği olan bir konu değil. Bu konuda aktarabileceğimiz birkaç püf nokta var. Her teknolojik alet gibi telefon pillerinin de bir sonu var. Ancak bu sonu geciktirmek tamamen sizin elinizde. Telefon pilinin hızla boşalması hakkındaki yazımızda aktardığımız öneriler ile siz de pil ömrünü son saniyesine kadar verimli kullanabilirsiniz.

Telefon Pilinin Hızla Boşalması Nedenleri

Bu noktada yazılımsal ya da donanımsal hatalar haricinde kişisel kullanımda buna neden olabilecek faktörleri sıralayacağız. Öncelikle şarj girişi temizlenmiyor olabilir. Ki bu da telefonun pil ömrünü sağlıksız etkileyen faktörlerden biridir. Bunun haricinde ekran parlaklığınız günün her dakikası çok yüksek olabilir ya da canlı duvar kağıtları kullanıyor olabilirsiniz. Bunlar siz telefonu aktif kullandığınız her saniye pili daha da fazla yormaktadır. Sağlıklı aralıklarla pil sağlığı kontrolü yapmamak da bu soruna neden olabilecek unsurlar arasında. Son olarak, uyurken dahi telefondaki hizmetlerin açık durumda olması. Yani bluetooth, wifi, konum gibi özelliklerin kapatılmaması. Bu hizmetlerin de açık kalması pil tüketimini tahmin edemeyeceğiniz kadar arttırıyor olabilir.

Telefonun Pil Süresini Arttırma

  • Madde madde olacak şekilde basit ama etkili faktörleri sıralayalım.
  • Öncelikli konumuz telefonunuzdaki parlaklık ayarı. Eğer özellik olarak sahipseniz otomatik parlaklık ayarı pil ömrünü arttırmada size yardımcı olacaktır. Eğer sahip değilseniz de bulunduğunuz ortamın ışık seviyesine göre ayarlamak yine size yardımcı olabilir.
  • Ekran arka planı da diğer bir önemli nokta. Eğer sahip olduğunuz telefon AMOLED ekrana sahipse telefonun pilinin hızlı boşalmasını engellemek için koyu tonlu renkleri tercih etmeniz yararınıza olacaktır.
  • Telefon pilinin hızlı boşalmasını engellemenin diğer bir yolu ise bildirim panelindeki hizmetler. WiFi, Bluetooth ve benzeri hizmetleri aktif olarak kullanmıyorsanız kapalı tutmayı deneyebilirsiniz. Pil süresini arttırmada size inanılmaz yarar sağlayacak.
  • Son öneri alarak pil kullanımı kontrolü geliyor. Bunu telefonunuzun ayarlar sekmesinden rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Bu sayede pilinizi en yüksek oranda tüketen uygulamaları görüntüleyeceksiniz. Bu sayede telefonun pil süresini arttırmak adına gerekli planlamayı yapabilirsiniz.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir