1. Anasayfa
  2. Rehber

GTA 5’de Anlık FPS Drop Sorunu Çözümü

GTA 5’de Anlık FPS Drop Sorunu Çözümü
0

İçindekiler

Gta 5’de anlık FPS drop sorunu, sadece düşük sistem özelliklerine sahip bilgisayarlarda değil aynı zamanda yüksek özelliklere sahip bilgisayarların da başına gelebilen bir sorundur. Özellikle son veri güncellemelerinden sonra (01.02.2023) Gta 5’de anlık FPS drop sorunu yaşanıyor. Biz de bu sebeple gerekli tüm araştırmaları yaparak FPS drop sorununun çözümünü bulduk.

GTA 5’de FPS Drop Sorunu Nedir?

Gta 5’de FPS drop sorunu, genellikle anlık kasıntılara benzer. Aslında bilgisayarınızda Gta 5’de 60 FPS alıyor olsanız dahi anlık kasıntılar oluşur. Milisaniyelik oluşan bu sorunlar sebebi ile oyun akıcı olmaz ve oyuncunun canını sıkan bir durum olur.

Gta 5’de FPS Drop Sorunu Çözümü 2023

Öncelikli olarak Gta 5’de DirectX 11’den DirectX 10’a düşmeniz gerekiyor. Grafik kalitesini bir nebze eski versiyona çevirmek, ekran kartının üzerindeki yükün %20’sini rahatlıkla alacaktır. Versiyon düşürmek için şu adımları takip edin:

1.Yöntem: DirectX Versiyonlarını Değiştirme

GTA 5 FPS Drop
GTA 5 FPS Drop Çözümü
  • Belgelerim>Rockstar Games>GTA V>settings.xml dosyasını açın. (Notepad + gibi uygulamalarla)

<DX_Version value=”2″ /> yazan kısmı şu şekilde güncelleyin: <DX_Version value=”0″ />

Yukarıda uyguladığınız işlem sayesinde artık Gta 5 DirectX 10’da başlayacaktır.

Yukarıda Notepad + ile açtığınız dosyayı kapatmadan gölge mesafelerini azaltmanız gerekiyor. Bu işlem için ise şu adımı takip edin:

2.Yöntem: Gölge Mesafelerini Azaltmak

<Shadow_SplitZStart value="0.930000" />
<Shadow_SplitZEnd value="0.890000" />
<Shadow_aircraftExpWeight value="0.990000" />

Yukarıda görmüş olduğunuz kod kısmını aşağıdaki şekilde güncelleyin:

<Shadow_SplitZStart value="0.730000" />
<Shadow_SplitZEnd value="0.790000" />
<Shadow_aircraftExpWeight value="0.790000" />

3.Yöntem: Disk Birleştirme Kullanın

Oyunu eğer bir HDD’ye yüklediyseniz FPD drop sorunu zaten mutlak yaşanabilecek bir sorun. Ama hem SSD’de hem de HDD’de FPS drop sorunu yaşayanlar için disk birleştirme, 3.mutlak yöntem olacaktır. Disk birleştirme sayesinde tüm dağıtık halde bulunan Gta 5 dosyaları tek bir noktada toplanacak ve yazma süresi azalacak. Bu sayede de FPS drop sorunu çözülecek. Disk birleştirme için Auslogics Disk Defrag ücretsiz yazılımı kullanabilirsiniz.

4.Yöntem: HDD’den SSD’ye Geçiş Yapın

Bu yöntemin bir nebze pahalı olduğunun farkındayız. Ancak yukardaki tüm ayarlamaları yapmanıza rağmen hala FPS drop alıyorsanız mutlaka HDD’den SSD’ye geçiş yapmanız gerekiyor. Bazı HDD’ler Gta 5’in yazılması için çok fazla yetersiz kalıyor. Eğer ekran kartı, işlemci ve RAM kapasiteniz oyunun minimum özellik ihtiyaçlarına karşı yeterliyse ve SSD kullanıyorsanız ve FPS drop alıyorsanız yukarıdaki yöntemler sizin için %100 yeterli olacaktır. Ama HDD kullanan okuyucularımızın mutlaka SSD’ye geçiş yapmalarını öneriyoruz.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir