1. Anasayfa
  2. Rehber
Trendlerdeki Yazı

Hes Kodu Nasıl Alınır? Akıllı Telefonu Olmayanlar Hes Kodu Nasıl Alacak?

Hes Kodu Nasıl Alınır? Akıllı Telefonu Olmayanlar Hes Kodu Nasıl Alacak?
HES Kodu Nedir ? Nasıl Alınır ?
0

İçindekiler

HES kodunun nasıl alınacağını ve akıllı telefonu bulunmayan kişilerin nasıl HES kodu sahibi olabileceği gündemden düşmeyen bir soru haline geldi. Çünkü içinde bulunduğumuz pandemi dönemi sebebiyle gerek şehirler arası seyahatlerde gerek yeni halı saha yönetmeliklerinde HES kodu artık ihtiyaç. Bu yazımızda hep beraber HES kodunun alım sürecinin detaylarını anlatacağız ve bazı çok sorulan sorulara cevap vereceğiz. Hadi başlayalım.

HES Kodu Nedir
HES Kodu Nedir

Hes Kodu Nedir ve Ne İşe Yarar?

HES (Hayat Eve Sığar) kodu yukarıda bahsettiğimiz gibi yapılacak günlük işlerde veya seyahatlerde kişilerin sahip olması gereken bir kod. Peki bu HES kodu ne işe yarar? HES kodu, alan ve sahip olan kişinin yakın çevresinde veya tanıdığı herhangi bir kimsede virüs tanısının olup olmadığını incelemek, şehirlerarası yolculuklar için satılan biletlerde firmaların ‘şüpheli’ tanımını daha rahat koyabilmesi adına Sağlık Bakanlığınca oluşturulmuş bir uygulamadır. Aynı zamanda HES kodu olmadan yolculuk yapmanız yasaktır.

Hes Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu nasıl alınır sorusunun cevabını siz değerli okurlarımıza adım adım anlatacağım. Eğer bir akıllı telefon sahibiyseniz yapmanız gereken ilk işlem Hayat Eve Sığar uygulamasını telefonunuza indirmeniz olacaktır. Uygulamayı mobil cihazınıza kurup gerekli bilgileri doldurduktan sonra giriş yapmalısınız. Giriş ekranında ekranın alt tarafında bulunan kategorilerden ‘ana sayfa’ sekmesine gelin. Geldikten sonra yukarıda yeşil kutularla ifade edilmiş hizmet butonları olduğunu göreceksiniz. Yapmanız gereken son işlem HES kodlarım seçeneğine tıklayıp yeni bir HES kodu almak olacaktır. HES kodu alma işleminizi tamamladıktan sonra her ihtimale karşı QR kodunuzun ekran görüntüsünü almayı unutmayınız!

Akıllı Telefonu Olmayanlar Hes Kodu Nasıl Alacak?

HES kodu almak için yukarıda bir uygulama indirmeniz gerektiğini söylemiştik ancak tabii ki herkes akıllı telefon kullanıcısı olmadığı için diğer tür telefon kullanıcıları adına da bir HES kodu alma sistemi mevcut. Peki akıllı telefonu olmayan kişiler nasıl HES kodu alacak, dilerseniz bunu da adım adım anlatalım. Telefonunuzun SMS yazılan kısmına gelerek 2023 alıcı numarasını eklemelisiniz. Eklediğiniz alıcı numarasından sonra mesaj oluşturma kısmına geçin. Burada yapmanız gereken işlemler sırasıyla, her girilen bilgiden sonra bir boşluk bırakarak şu şekilde ilerlemektedir: HES  T.C Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve paylaşım süresini gün şeklinde yazarak mesajınızı iletiniz. Bunun ardından SMS yoluyla şahsınıza ait HES kodu telefonunuza ulaştırılacaktır.

HES Kodu Nasıl Alınır
HES Kodu Nasıl Alınır

Hes Kodu Riskli Ne Demektir?

HES kodunun asıl amacı kişilerin uygulama aracılığıyla takip edilebilmesi ve bulunulan lokasyondaki vaka yoğunluğu veya ilişkisi bulunan kişilerin test sonuçlarına göre değerlendirilebilmesidir. HES kodu riskli demek kod sahibi olan bireylerin son iki hafta içinde pozitif çıkan herhangi bir insanla temas etmiş olması veya yoğun vaka bölgesi olan alanlarda son iki haftanın çoğunluğunu geçirmiş olması demektir. Eğer bu şartlar sağlanmışsa kişinin kodunda riskli ibaresi çıkacaktır. Bu durumda kişiye test uygulanıp negatif çıkması halinde kişinin HES kodunda olan riskli ibaresi sıfırlanacaktır.

Hes Kodu Cezası Ne Kadar?

HES kodu en başlarda belirttiğimiz üzere şehirlerarası seyahat için zorunluluk. Ancak örneklerini gördüğümüz üzere bazı firmaların HES kodu olmayan yolculara da bilet sattığını biliyoruz. Peki HES kodu cezası nedir ve kimlere uygulanır. Zaten şehirlerarası yolculukları şahsi aracınızla ve sadece kendi çekirdek aileniz ile yapıyorsanız testiniz pozitif olmadığı sürece bireye bir yaptırım uygulanmıyor. Ancak seyahat acentaları ile yapacağınız yolculuklarda firmaların HES kodu olmayan herhangi bir yolcuyu alması ve yakalanması durumunda ciddi yaptırımları var. Kesin ve net bir cezalandırma tablosu olmasa da firmaya kesilen para cezalarından tutun otobüslerin trafikten men edilmesine kadar ilerleyen bir skalada cezalandırmalar mevcut.

Hes Kodu Cezası Alınacak Mı?

Eğer akıllı telefon kullanıcısı iseniz ve yakın tarihte herhangi bir devlet taraflı yürütülen sınava girmeyecekseniz HES kodunuzun çıktı olarak elinizde bulunmasına ihtiyacınız yok. Peki akıllı telefonu olmayan kullanıcılar HES kodu çıktısı alacak mı diye sorarsanız, yasal olarak bir zorunluluğu bulunmamakla beraber herhangi bir şekilde telefon hafızasından HES kodunuzun kaybolması gibi durumlara karşı ön hazırlık olarak çıktı halinde elinizde bulundurabilirsiniz.

Akıllı telefonu olmayanlar hes kodu nasıl alacak içeriğimizin sonuna geldik.

youtube beğeni

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir