1. Anasayfa
 2. Rehber

iPhone Aşırı Isınma Sorunu ve Çözümü 2022

iPhone Aşırı Isınma Sorunu ve Çözümü 2022
iPhone Sıcaklık Uyarısı Çözümü
0

İçindekiler

iPhone ısınma sorunu genel olarak fazlasıyla karşılaşılan bir durumdur. Yıllar geçiyor olsa da bu sorun kendi güncelliğini korumaktadır. Peki iPhone Aşırı Isınma Sorunu ve Çözümü var mıdır sorularına sahipseniz, doğru yere geldiniz. Bu yazımızda bu konu hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

iPhone Sıcaklık Uyarısı Çözümü

Özellikle yaz aylarında havaların da ısınması ile birlikte kullandığımız iPhone cihazlarının da sıcaklığı artıyor. Bilindiği üzere sadece iPhone için değil tüm teknolojik cihazlar için yüksek sıcaklık olumsuz bir etkendir. iPhone bu konuda bir koruma mekanizması olarak ‘sıcaklık uyarısı’ vermektedir. Telefonda bir sorun yaşanmasını istemiyorsak bu uyarıdan önce önlem almak daha doğru olacaktır. Ancak gerekli önlemi almıyorsak bu uyarıyla karşılaşmaya devam ederiz. Peki bu uyarı ile karşılaşıldığında ne yapılması gerekir? Öncelik telefonun tamamen kapatılması ve soğumaya bırakılmasıdır. Telefon kesinlikle kullanılmaya devam edilmemelidir. Çünkü bu durum telefonun donanımlarına zarar verebilir. Kapattığımız telefonu mümkünse güneş görmeyen ve serin bir yerde dinlendirerek bu uyarıya çözüm bulabilirsiniz.

iPhone Neden Aşırı Isınır?

 • Bazı ekstrem durumlarda farklı sebeplerden bahsedebiliyor olsak da genel anlamda 3 faktörde toparlayabiliriz.
 • iPhone cihazınızın bataryasında bir sorun olabilir. Gerekli ısı yalıtımını yapamadığı için aşırı ısınmaya neden olabilmektedir. Patlama ihtimali Apple verilerine göre 50 milyonda bir olsa da sorun bataryaysa kullanmamak en doğru seçenektir.
 • Özellikle yaz aylarında baş gösteren ve telefonun ısısını kesinlikle değiştiren çevre sıcaklığı faktörü. Apple firmasının fabrika verilerine göre tavsiye edilen aralık 0-35 derece aralığı. Ancak yaz aylarında özellikle güneşe maruz kalındığında bu sıcaklığın üstüne çıkılabiliyor. Bu da iPhone’un aşırı ısınmasına sebep olarak gösterilebilir.
 • Bu iki sebep haricinde iPhone cihazınızda bulunan uygulamaların yoğunluğu ve RAM tüketimi sayılabilir. İşlemciyi fazlasıyla tüketen ve yoran uygulamalar da telefonunuzun ısınmasına yol açabilir.

iPhone Aşırı Isınma Sorunu Çözümü

Yukarıda saydığımız nedenlerden ya da farklı sebeplerden iPhone aşırı ısınabilir. Doğru bir çözüm için sorunun ne olduğunun net bir şekilde tespit edilmesi gerekir.

 • Arkaplan uygulamalarına bakarak başlayabiliriz. Ayarlar-Genel-Arka Planda Uygulama Yenile dizininden kendini sürekli yenileyen uygulamaları kapatabilirsiniz. Bu iPhone telefonunuzun aşırı ısınmasını engelleyebilir.
 • Eğer kullandığınız iPhone ürünündeki İOS sürümü güncel değilse güncelleyebilirsiniz. Çünkü Apple firmasının özellikle son güncellemeler ile bu ısınma sorununa çözüm bulmak istediğini biliyoruz.
 • Özellikle şarj cihazında iPhone telefonunuz fazlasıyla ısınabilir. Bu nedenle şarj sırasında güneş altında kalmasından kaçınarak ısınmayı engelleyebilirsiniz. Ayrıca telefona takılı kalın aksesuarları da şarj sırasında çıkarabilirsiniz.
 • Son olarak telefonu aktif kullanmadığınız zamanlarda Bluetooth- Wi-Fi gibi servisleri kapatabilirsiniz. İşlemciyi çok yoran oyun ya da uygulamaları da uzun süre kullanmayarak iPhone aşırı ısınma sorununa kendinizce bir çözüm yaratmış olursunuz.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir