1. Anasayfa
  2. Rehber

Telefonda Donma Sorunu ve Çözümü 2022

Telefonda Donma Sorunu ve Çözümü 2022
Telefonda Donma Sorunu ve Çözümü
0

İçindekiler

Günümüzün büyük çoğunluğunda bizlere eşlik eden telefonlarımız bazı durumlarda donabilir ya da kasabilir. Ve bu durumlarla karşılaşmak fazlasıyla can sıkıcı oluyor… Peki telefonda donma sorunu ve çözümü nedir, neden yaşanır? Yazımızda bu soruların hepsine cevap vermeye çalışacağız.

Telefonda Donma Sorunu Neden Olur?

Düzinelerce sebepten dolayı telefonlarda donma sorunu meydana gelebilir. Ancak bu nedenleri temel birkaç başlık altında toplamak mümkündür. Kısa listemize en temel sebep ile başlayalım. Yazılım ya da donanım noktasındaki sorunlar. Telefonlar teknolojik ve hassas cihazlardır. Bu alanlarda yaşanabilecek sorunlar bu sebeple telefonda donmaya sebep olabilmektedir. İkinci bir neden olarak yüklü olan uygulamalarda yaşanılan sorunları gösterebiliriz. Bazı durumlarda telefonda herhangi bir sorun yokken uygulama düzgün çalıştırılamadığı için telefonunuz donabilir. Eğer bu iki temel sebep değilse geriye 2 kategori kalıyor. İlki telefonunuza yüklemiş olduğunuz uygulamaların boyutu ve telefona yükleri. İkincisi ise reklam tıklamaları ya da benzeri şekillerde telefonunuza bulaşmış olan virüsler. Kesin bir sonuç bulmak zor olsa da bu saydığımız etmenler telefon donma sorununa sebep olabilir.

Telefon Donma Kasma Testi

Biz telefon kullanıcıların en çok canını sıkan şeylerden birisi de donma-kasma problemidir. Telefonların akıcılığına ket vuran bu problem hakkında Google testler yapıyor. Ağırlığı Touchbot olarak kullanılan uygulamanın kaynak kodları açık olarak dağıtılıyor. Eğer siz de bireysel olarak telefonunuza donma testi yapmak istiyorsanız bu kaynak kodlarını inceleyerek kullanabilirsiniz. Ayrıca ‘Crostouchlatency’ uygulaması üzerinden de sahip olduğunuz telefona kasma donma testi yapabilirsiniz.

Telefonda Donma Sorunun Çözümü

Önceliğimizi sorunun yazılımsal olup olmadığını anlamaya vermeliyiz. Eğer telefondaki donma sorununun yazılımsal olmadığına emin olursak diğer adımlara geçebiliriz. Öncelikle en basit ama bazen etkili sonuçlar veren yeniden başlatma seçeneğini deneyin. Telefonunuzu yeniden başlattığınızda da donma sorunu devam ediyorsa yüklü uygulamaları kontrol edebilirsiniz. Çünkü bazı uygulamalar RAM tüketimi yaptığı için telefonunuzun donmasına sebep oluyor olabilir. Çözüm için diğer bir öneri ise depolama alanı kontrolü. Telefonunuzun sahip olduğu depolama alanını bitirmiş ya da son demlerine yaklaşmış olabilirsiniz. Bu durumda da telefonunuzda donma sorunu gerçekleşebilir. Eğer şu ana kadar saydığımız işlemlerin hiçbiri size kalıcı ya da tatmin edici bir çözüm sunamadıysa son çare olarak telefonu sıfırlayabilirsiniz. Sıfırlama esnasında tüm verilerin kaybolacağını hatırlatmakta fayda var. Gerekli yedeklemeleri yaptıktan sonra bu işlemi deneyebilirsiniz.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir