1. Anasayfa
  2. Apple

İkinci El iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
0

İçindekiler

Artan telefon fiyatlarıyla birlikte 2. El telefon piyasası oldukça hareketli bir hale geldi. Kullanıcılar sıfır bir telefon almak yerine ikinci el telefonlara yönelmeye başladı. Özellikle ikinci el iPhone tercih eden kullanıcılar oldukça fazla. İkinci El iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler telefonu aldıktan sonra sorun yaşamamak için oldukça önemli. Bu yazımızı okuyarak ikinci el iPhone alırken dikkat etmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

iCloud Kilidini Kontrol Etmek

iCloud kilidi iPhone alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan olabilir. Eğer aldığınız iPhone’da iCloud kilidi bulunuyorsa cihazınız kullanılamaz hale gelebilir. iCloud kilidinin amacı çalınan cihazların güvenliğinin sağlanmasıdır. Aldığınız cihazın iCloud kilidinin kaldırılmış olması gerekmektedir. Satıcı eğer o kilidi kaldırmadıysa veya şifreyi unuttum gibi şeyler söylüyorsa cihazın çalıntı olma ihtimali yüksektir.

iPhone iCloud kilidi kontrol etme basit iki aşamadan oluşur. İlk önce telefonu sıfırlayın daha sonra kurulumunu kendi iCloud hesabınızı oluşturarak gerçekleştirin. Bu aşamada sorun olmasa bile telefonu kullanırken iCloud kilidi karşınıza çıkabilir. Telefon kurulumu bittikten sonra App Store üzerinden herhangi bir uygulama indirmeyi deneyim. Uygulama başarılı bir şekilde indirildiyse o telefonun iCloud sorunu bulunmamaktadır.

2. El iPhone Alırken Fatura Önemli

Satın aldığınız ürünün faturasının olması ürünün çalıntı olma olasılığından dolayı oldukça önemli bir faktör. Fakat faturanın bulunması iPhone alırken çok daha önemli. Bunun sebebi eğer iPhone şifrenizi unutursanız bu şifreyi açmak için Apple ürünün faturasını sizden isteyecektir. Eğer faturanız yoksa cihazın kilidini açmak oldukça zor hatta imkansızdır. Bundan dolayı ikinci el iPhone alırken faturasının olmasına dikkat edin.

Fiziksel Hasarlara Dikkat Edin

Cihazdaki fiziksel hasarlara dikkat edin. Cihazın dışındaki deformeler bazı sorunların habercisi olabilir. Cihaza parmak izinizi kaydedin ve okumasında sorun olup olmadığını test edin. Eğer Face-ID kullanan bir iPhone alıyorsanız aynı şekilde Face-ID tarayıcısını kontrol edin. Telefonun sol kısmında bulunan sessize alma tuşunu kontrol edin. O tuş oldukça hassas bir tuş olup eğer sert değilse bozulabilir ve garanti kapsamında değilse Apple ücret talep edecektir.

Cihazın kasasındaki çizikler eğer fiyat uygunsa çok önemli olmasa da ekrandaki çatlak oldukça önemlidir. Eğer ekranınız çatlaksa garantiniz olsa bile Apple herhangi bir işlem için sizden ücret talep edecektir. Mesela telefonunuzun pilinin değişmesi için gönderdiniz diyelim telefonun ekranı çatlak olması durumda servis sizden ilk başta ekranın onarılması gerektiğini söyleyecektir bunun nedeni ise pil değişiminin ekran kaldırılarak yapılmasıdır. Çatlak ekran kaldırılırken formu bozulacağı için yenisi takılması gerekmektedir.

Garanti Durumunu Sorgulayın

Uygun fiyata garantili bir iPhone bulursanız şanslısınız çünkü herkesin bildiği gibi Apple’ın garantisi ve servisi oldukça iyi çalışıyor. 6 ay ve üzeri garanti içinizi rahatlatmaya yetecektir. Telefon üzerinden kalan garanti süresini öğrenmeniz mümkün. Garanti bitimini öğrenmek için Ayarlar > Genel > Hakkında kısmını ziyaret etmeniz yeterli.

Pil Sağlığını Kontrol Edin

Piller kullanıldıkça maksimum kapasitelerinde düşüş yaşarlar. iPhone pil sağlığını öğrenmek mümkün. Alacağınız telefonun pil sağlığının minimum %90 olması sizin yararınıza olacaktır. %80 altı kapasiteli pillerde değişim gerekebilir. Bu da size ek bir masraf demektir. Alacağınız iPhone’un pil kapasitesinin yüksek olması bakmanız gereken önemli faktörlerdendir. Pil Sağlığını kontrol etmek için Ayarlar>Pil>Pil Sağlığı adımlarını takip etmeniz yeterlidir.

Apple Servisten Yardım Alın

İçinizin daha rahat olmasını istiyorsanız ve bulunduğunuz şehirde yetkili bir Apple servisi varsa cihazı götürüp kontrol etmelerini isteyebilirsiniz. Servis telefonda bulunan parçaların orijinalliğine kadar her şeyi size çok kolay bir şekilde söyleyebilir.

İkinci El iPhone Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler bu kadar. Size en uygun iPhone’u bulmak için buraya tıklayarak karşılaştırma sayfasına gidebilirsiniz. Apple’ın fiyat/performans odaklı telefonu iPhone SE 2020 hakkında bilgi almak için ise buraya tıklayabilirsiniz.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir