1. Anasayfa
  2. Rehber

Android Cihazlar için ROM Kurmak

Android Cihazlar için ROM Kurmak
Android Cihazlar için ROM
1

İçindekiler

Android cihaz kullanan birçok kişi bir süre sonra aynı işletim sisteminin yerine daha güncel özelliklere sahip bir işletim sistemi kullanmak isteyebilir. Bunun için yeni bir telefon almaya gerek duyulmuyor Android İçin Rom Kurmak işlemini öğrenmeniz sizin için yeterlidir. Donanım özellikleriniz yeterli seviyede ise hemen ROM işlemi yaparak yeni Android işletim sistemi kurabilir, farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

ROM Nedir? Nasıl Yapılır?

Örneğin bilgisayar kullanırken Windows, Linux, Mac gibi pek çok işletim sistemi bulunur. Bu işletim sistemleri donanım üzerinde çalışmaktadır. ROM da bir işletim sistemidir. Android üzerinde çalışan bu işletim sistemleri farklı firmalar ve geliştiriciler tarafından geliştirilir.

ROM işlemi hem mobil cihazlar üzerinden hem de bilgisayar üzerinden yapılmaktadır. Mobil cihazlar üzerinden ROM işlemi yapmak isteyen kullanıcılar recovery işletim sistemini değiştirmesi, sonrasında buradan ROM yüklemesi gerekir. Bu işlem için pek çok kaynak ve yazılım bulunmaktadır.

Android Cihazlar için ROM Kurmak
Android Cihazlar için ROM Kurmak

ROM Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ROM kullanırken dikkat edilmesi gereken durumlardan birisi ROM kaynağının güvenilir olmasıdır. Şu anda en güvenilir ROM kaynakları arasında Lineage OS yer almaktadır. Birçok kullanıcı tarafından tercih edilen bu işletim sistemi Android kullanıcıları tarafından güvenilir sayılıyor.

ROM kurarken dikkat edilmesi gereken bir diğer durum yanlış işlem yapılmamasıdır. Eğer cihaza uygun olmayan bir ROM yüklenirse cihazın işletim sistemi çalışmayabilir. Bundan dolayı uygun ROM seçimi yapılması gerekir.

ROM Kullanmanın Avantajları

ROM kullanmanın sağladığı avantajlar arasında güncel Android sürümlerini kullanmak yer alır. Örneğin cihaz modeli en fazla Android 6 sürümü alıyor ise resmî olmayan ROM sürümleri ile birlikte Android 10 sürümüne geçiş yapılabilir. Bu durum hem yeni telefon alma maliyetinden kurtarır hem de yeni özellikleri deneme şansı tanır.

ROM Kullanmanın Dezavantajları

ROM kullanmak cihazın garanti dışı kalmasına sebep olur. Bundan dolayı bu işlemi gerçekleştirirken cihazın garantisinin geçmesini bekleyebilir veya garantiden yararlanmayı düşünmüyor iseniz bu işlemi yapabilirsiniz. ROM işleminin bir diğer dezavantajı da tehlikeli bir ROM kullanıldığında ROM içerisindeki gizli casus yazılımlarının verilerinizi çalma riski bulunduğu. Bundan dolayı en güvenilir ve en çok tercih edilen ROM’ları kullanmak gerekiyor.

gay porno

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir