1. Ana Sayfa
  2. Rehber
Trendlerdeki Yazı

Pil Sağlığı Nasıl Korunur? – Pil Ömrü Uzatma İpuçları 2020

Pil Sağlığı Nasıl Korunur? – Pil Ömrü Uzatma İpuçları 2020
pil ömrü uzatma
0

İçindekiler

Pil ömrü uzatma günümüzde çok sorular arasında giriyor. Bunun sebebi insanların telefonlarını en uzun şekilde kullanmak istemelerinden dolayı. Pil ömrünü azaltan şeylerden kaçınarak telefonunuzun batarya ömrünü uzatarak daha uzun seneler kullanabilmeniz mümkün. Bu yazımıda pil sağlığını korumak için sizlere bazı ipuçları verirken doğru olarak bilinen yanlışları da aklınızdan silmeyi amaçlıyoruz.

Telefonu Şarjda Bırakmak Zararlı Mıdır?

Telefonu şarjda bırakmak zararlıdır sözü doğru bilinen yanlışlar arasında başı çekmektedir. Büyük ihtimalle bu sözü çevrenizdeki teknoloji uzmanlarından duymuşsunuzdur. Bu durum tamamen şehir efsanesinden ibarettir. Telefonunuzu gece yatarken takıp sabah uyandığınızda şarjdan çekmek telefonunuz için sorun yaratmayacaktır. Bu şehir efsanesi o kadar yayılmış durumda ki telefonunun ne kadar sürede şarj olduğunu ölçüp gece şarja takması gerektiğinde alarm kurup kalkıp şarjdan çekenlerin olduğunu bir kaç kere duydum. Bu tür hareketlere gerek yok çünkü telefonunuz ne zaman durmasını bilecek kadar akıllı. Akıllı telefonlarınız tamamen şarj olduktan sonra içerisinde bulundurdukları pil yönetim sistemi devreye giriyor ve şarj işlemini sonlandırıyor.

Pil Ömrü Uzatma

Bataryayı Kalibre Etmek İçin Şarj Tamamen Bitirilmeli Mi?

Bataryayı kalibre etmek sözü yine çevremizdeki teknoloji uzmanları tarafından sıkça kullanılan havalı terimler arasında. Bu yazıyı okudan sonra size birisi bu tür yalandan bir bilgiyi satmaya çalışırsa bataryayı kalibre etmek ne demek? diye sormanızı istiyorum. Büyük ihtimalle yine cevap veremeyecektir. Akıllı telefonların akıllı olduğunu unutabiliyoruz bazen, telefonlarımız pil kalibrasyonunu zaten kendileri yapmakta. Pil kimyasaldır ve bir pilin tamamen boşaltılması pil ömrüne kısaltıcı etki yaratabilecek kimyasal reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Eğer amacınız pil ömrünü uzatmak ise pil düzeyiniz %30’un altına düştüğünde %20’nin altına düşmeden şarja takmak en sağlıklısı olacaktır.

pil ömrü uzatma iphone

Hızlı Şarj Bataryaya Zarar Verir Mi?

Son zamanlarda hızlı şarj desteklemeyen cihaz kalmadı. Hatta bazı üreticiler bu olayı abartarak 120w gibi değerlere ulaşmış durumda. Bir telefonun hızlı şarj olması tabii ki de çok iyi bir şey. Fakat her iyi olayın arkasında kötülük arayan bizler bu güzel teknolojik gelişmeyi hızlı şarj bataryaya zarar verir kullanmayın diyerek bir güzel baltalıyoruz. Pil araştırmacıları hızlı şarj bataryaya zarar verir mi? sorusuna, bataryada ve şarj aletinde bir sorun olmadığı sürece hızlı şarj işleminin bataryaya veya telefona herhangi bir zararı yoktur gibi cevapları mevcut. Bir sonraki maddemiz bu olayla çok bağlantılı.

pil ömrü uzatma android

Orijinal Adaptör ve Kablo Kullanmak Çok Önemli

Eğer telefonunuzun pil ömrü uzun olsun istiyorsanız ilk ve en önemli bilmeniz gereken bilgi adaptörünüzün ve kablonuzun kesinlikle orijinal olması gerekmesidir. Eğer orijinal şarj aletleri size çok pahalı geliyorsa markası bilinen muadillerine göz atabilirsiniz. Fakat ucuz ve üretim yeri, markası bilinmeyen şarj aletleri adeta tehlike saçıyor. 50-60 TL daha az veriyim derken elinizdeki binlerce liralık telefondan olmak pek iyi bir takas gibi durmuyor. Özellikle bu aldığınız ne olduğu bilinmeyen şarj aleti hızlı şarj vaadediyorsa durum daha da vahim diyebiliriz. O şarj aletinden kaçarak uzaklaşın.

pil ömrü nasıl uzatılır

Sıcaklık Pilin En Büyük Düşmanı

Pil ömrü uzatma rehberimizin son maddesi ise sıcaklık konusu. Her teknolojik ürünün sıcaklığı artınca verimi azalmaktadır. Bu olaya piller de dahil. Telefonunuz ne kadar çok ısınırsa içerisindeki pil de o kadar zarar görmüş olacaktır. Telefonunuz şarj olurken ısınır, hızlı şarj olurken çok daha fazla ısınır bundan dolayı telefonunuzu mümkün olduğu kadar serin ortamda şarj edin. Her şeyin aşırısının fazla olduğunu unutmayın ve telefonunuzu buzdolabında şarj etmeye kalkmayın. Sıcak ne kadar zararlıysa soğuğun çoğu da bir o kadar zararlıdır. Telefonunuzu şarj ederken kılıfını çıkarmanızın da sıcaklık sorununa önemli etkileleri olacaktır.

pil ömrünü azaltan şeyler
ofis porno

    Yazar Hakkında

    Yorum Yap