1. Anasayfa
  2. Xiaomi

Xiaomi Mi 9t İnceleme – Xiaomi 9t Hala Alınır Mı 2020

Xiaomi Mi 9t İnceleme – Xiaomi 9t Hala Alınır Mı 2020
Xiaomi Mi 9t İnceleme
0

İçindekiler

Xiaomi fiyat performans cihazlarıyla ülkemizde oldukça yaygın kullanılan bir marka olmayı başardı. Mi 9t modelinin piyasaya sürülmesinden sonra uzun zaman geçse de hala Xiaomi markasının en çok araştırılan cihazları arasında. Bu yazımızda Xiaomi Mi 9t İnceleme yaparak Xiaomi 9t hala alınır mı sorusuna yanıt arıyoruz.

Xiaomi Mi 9t Hala Alınır Mı?
Xiaomi Mi 9t Hala Alınır Mı?

Pop Up Kameralı Telefon Alınır Mı?

Xiaomi 9t neredeyse tamamen çerçevesiz tasarımıyla dikkatleri üzerine çekmekte. Bu tasarım ön taraftan gayet hoş bir görüntü sergilese de, bu görüntüye ulaşmak için bildiğiniz gibi ön kamera kaldırılıyor ve pop up kamera kullanılıyor. Pop up kameraları telefonlar hayatımıza gireli fazla zaman olmadı bundan dolayı pop up kamera bozulur mu tarzı sorular Mi 9t satın alma evresindeki kullanıcıların kafasını kurcalayan sorular arasında. Xiaomi pop up kamera mekanizmasına güvendiğini ve uzun süre sorun çıkartmadan kullanabileceğimizi söylese de sonuçta mekanik bir aksam olduğundan zarar verebilmeniz oldukça olası.

Öte yandan pop up kameralı bir telefona sahipseniz telefonunuzun yüz tanıma özelliğinden mahrum kalıyorsunuz. Pop up kameralı telefonlarda yüz tanıma özelliği olsa bile siz her telefonunuzun kilidini açmak istediğinizde kameranın aktifleşip yüzünüzü tanıması için belli bir işlem süresi gerekiyor. Bundan dolayı pop up kameralı telefonlarda yüz tanıma özelliği maalesef pek pratik değil.

Eğer sizin için yukarıda yazdığımız olumsuzluklar önemli değil ise pop up kameralı telefon alınır mı? sorusuna cevabımız evet olacaktır. Bunun nedeni bu tür telefonların sizlere oldukça keyifli bir ekran sunmasıdır.

Xiaomi Mi 9t Tasarımı Nasıl?

Bir akıllı telefonda tasarım oldukça önemli bir konudur. Tasarım konusunu sadece telefonun güzel görünmesi olarak düşünmeyin. Mi 9t arka kapağındaki desenleri ve ışık oyunları olsun, neredeyse çerçevesiz tasarımı olsun görünüş olarak gayet güzel gözükse de maalesef cihazı elinize aldığınızda aynı şeyleri söylemek mümkün değil.

Cihazımız bana göre oldukça ağır ve kalın bir cihaz. Hatta telefonu kullanırken ellerimi ağrıttığını söyleyebilirim. Xiaomi akıllıca bir hareket yapıp bu kalınlığı yuvarlatılmış arka kısım ile gizlemeye çalışmış fakat kılıf kullandığınızda tuğla gibi bir telefonla karşılaşıyorsunuz. Size önerim eğer bu telefonu satın alacaksanız ince bir kılıf tercih etmeniz olacaktır.

Xiaomi Mi 9t Performansı Nasıl
Xiaomi Mi 9t Performansı Nasıl

Xiaomi Mi 9t Performansı Nasıl?

Xiaomi 9t orta seviye bir işlemciyle birlikte geliyor. Bu işlemciyle günlük işlerinizde herhangi bir sıkıntı çekmeyeceğinizi size garanti edebilirim. Böyle bir ekranı görünce mi 9t oyun performansı merak edilenler arasında normal olarak giriyor. Çentiksiz bir ekranda oyun oynamak oldukça keyifli ve ben telefonu kullandığım süre boyunca herhangi bir kasma donma ile karşılaşmadım.

Performans anlamında cihazın bir sıkıntısı olmasa da MIUI arayüzünde ara ara bazı sorunların olduğunu göz ardı edemem. Arayüzde bazı buglar ve uygulama kapanmaları yaşanabiliyor. Bu tür sorunlar tüm android cihazların ortak sorunu olduğu için bu maddeyi hızlı geçiyorum :)

Xiaomi Mi 9t Batarya Performansı Nasıl?

Batarya performansı da bir başka önemli olan konular arasında. Herkes bataryası uzun saatler dayanan bir telefon ister. Xiaomi kalın tasarımının arkasında gizlediği güçlü bataryası ile bir gününüzü dolu dolu çıkarabiliyor. Oyun oynamadan normal kullanımda ise iki gün gibi bir süreyi görmeniz çok olası. Buradan da anlayabileceğini gibi mi 9t pil ömrü gayet iyi.

Xiaomi Mi 9t Batarya Performansı Nasıl
Xiaomi Mi 9t Batarya Performansı Nasıl

Xiaomi Mi 9t Kamera Performansı Nasıl?

Telefonu kamera ve işlem performansı konusunda övsem de kamera performansı konusunda aynı şeyi maalesef yapamam. Mi 9t üçlü bir kamera dizilimine sahip. Telefonun fotoğraf performansı iyi olsa da video performansı beklenilenin oldukça altındadır. Bu telefonla çektiğim videolarda ara sıra donmalar yaşadım. Bunun yanında telefonda optik imaj sabitleyici olmadığından videolar oldukça sarsıntılı olabiliyor.

Özetlemek gerekirse bu telefon ile sosyal medya hesaplarınız için yeterli olacak fotoğraflar çekebilirsiniz. Tabii ki yüksek modeldeki telefonlar gibi bir performans beklemek yanlış olacaktır fakat sizi sosyal medya paylaşımlarınız için oldukça tatmin edecektir. Bunun yanında video performansı sizin için çok önemliyse başka modellere göz atmakta fayda var.

Sonuç

Xiaomi Mi 9t İnceleme isimli içeriğimizin sonuna geldik. Bu cihaz her ne kadar görüntüsüyle dikkatleri üzerine çekse de cihazın Android tabanlı bir cihaz olduğunu unutmamakta fayda var. Bu cümlemden Android kötüdür gibi bir anlam çıkarmayın, söylemek istediğim şey bildiğiniz gibi Android cihazlar genelde 2 yıl güncelleme almakta. Eğer yeni güncellemeler ile birlikte gelen özellikleri deneyimlemek sizin için çok önemliyse yeni çıkan modellere göz atmanızı öneririz.

youtube izlenme

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir