1. Anasayfa
  2. Haber

Android 11 Özellikleri Neler ? Android 11 Hangi Telefonlara Gelecek?

Android 11 Özellikleri Neler ? Android 11 Hangi Telefonlara Gelecek?
3

İçindekiler

Google tarafından geliştirilen, geliştirilmeye devam edilen ve pek çok akıllı telefonda işletim sistemi olarak kullanılan Android’in en yeni sürümü olan Android 11 yayınlandı. Geçtiğimiz günlerde Apple’ın yeni ürünlerini tanıttığı lansmandan sonra Google tarafından böyle bir adım bekleniyordu açıkçası ve gündem fazlasıyla etkilenmiş durumda. Biz de Android 11 özellikleri neler ? Android 11 nasıl yüklenir ? Android 11 güncellemesi ne zaman gelecek ? konularını bu yazımızda ele aldık.

Android 11 Özellikleri neler?

Başta Google Pixel ailesinden başlayarak sırayla OnePlus, Oppo, Xiaomi, ve Realme gibi akıllı telefon üreticilerinin yeni modelleri Android Beta 11 ile tanışmış durumda. Android 11 ile gelen yeni özellikler şuan beta sürümünde olmasına rağmen dünya genelinde bu sürümü test edenlerin sayısı bir hayli fazla. Android 11 ile beraber gelen başlıca özellikleri sizler için sıraladık.

1-Baloncuk Özelliği

Aslında bu özellik Android 10 ile birlikte gelen fakat kararlı sürümle birlikte iptal edilen bir özellik. Facebook Messenger’dan da bildiğimiz üzere mesajlarımız ekranda bir baloncuk şeklinde gözüküyor ve mesajlaşmak daha da kolaylaşıyor. Android 11, bu özelliği diğer uygulamalar için de getirerek mesajlaşmayı daha da kolay hale dönüştürmeyi amaçlamış.

2-Bildirim Geçmişi

Android 10‘da bir bildirimi herhangi bir şekilde yanlışlıkla bile olsa sildiğimizde o bildirim geri döndürülemeyecek şekilde siliniyordu. Android 11 ile birlikte gelen bildirim geçmişi ile birlikte silinen bildirimler geri alınabilecek.

3-Dahili Ekran Kaydı

Bu özellik Android 10 ile beraber telefonlara gelmişti fakat çoğu zaman profesyonel anlamda kullanılmak istendiğinde bazı programlarla çakışıyor ve kullanıcılar tam olarak ses kaydı ile beraber görüntü almakta zorluklar çekebiliyordu. Android 11 ile bu sorun optimize edilmiş ve ortadan kaldırılmış gibi görünüyor.

4-Gelişmiş Medya Kontrolleri

Bu özellik ise kullanıcıların telefonlarının bildirim çubuğundan televizyonların veya bilgisayarların bağlantılarına daha kolay bir şekilde erişebilmesini ve rahatça değiştirebilmesini sunuyor.

5-Güvenlik

Aslında Android 11 ile birlikte gelen en önemli özellik olarak bu özelliği seçebiliriz. Uygulama izinlerinde düzenlemeye gidilerek bir uygulama kullanıcıdan izin istediğinde ekrana çıkan uyarıda artık tek seferlik izin ver seçeneği de bulunuyor. Bu da güvenlik açısından daha sağlıklı bir ortam oluşturmuş oluyor. Ayrıca güvenlik açısından gelen bir önemli özellik de uzun süre kullanmadığınız uygulamaların izinlerinin otomatik olarak iptal edilmesi. Tüm izinlerini verdiğiniz bir uygulamayı uzun süre kullanmadığınız zaman o uygulamanın izinleri otomatik olarak siliniyor ve bir sonraki kullanımınızda tekrar izin isteniyor.

6-Ekran Görüntüsü

Ekran görüntüsü almak Android 11 kullanıcıları için artık daha kolay bir hale getirilmiş durumda. Kullanıcılar ekrana basılı tutup kaydırdıkları zaman rahat bir şekilde ekran görüntüsü almış olacaklar ve istedikleri zaman bu görüntüyü veya yazıyı düzenleyebilecekler.

android 11 ozellikleri
Android 11 Özellikleri

Yeni Android sürümünü cihazlarına getirmeyi planlayan şirketler arasında tabiki de Samsung ve Xiaomi de bulunuyor. Hatta bu güncellemenin hangi cihazlarına geleceği konusunda da iki taraf da açıklama yapmış bulunuyor.

Samsung tarafından A01 modelinden A90’a kadar bütün cihazlar, S10 Lite ve daha yeni S serisi modelleri Note 10 Lite ve daha yeni Note serisi modelleri Android 11 güncellemesi alacağı açıklandı.

Xiaomi tarafında ise Mi 10 serisi, Mi CC 9 Pro, Note 10 serisi, Redmi K30 Pro, K20, Mi 9T, Poco F2 Pro ve Note 9 serisi güncellemeden yararlanacak.

erotik porno

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir