1. Anasayfa
 2. Xiaomi

Fiyat Performans Kralı Akıllı Saat: Haylou LS05 İncelemesi

Fiyat Performans Kralı Akıllı Saat: Haylou LS05 İncelemesi
0

İçindekiler

Günümüzde akıllı saatler ve bileklikler oldukça yaygın kullanılıyor. Geçtiğimiz günlerde satışa çıkan Mi Band 5 fiyat performans olarak oldukça iyi bir seviyede. Fakat bazı kullanıcılar bileklik tasarımını sevmeyebiliyor. İşte tam da bu kullanıcılar için Mi Band 5 fiyatlarında bir akıllı saat var, Haylou Solar LS05.

Haylou Solar LS05

Haylou Solar LS05 Kutu İçeriği

Saatimizin kutu içeriği çok zengin değil. Saatten herhangi bir yedek kayış çıkmıyor. Zaten sunduğu fiyata göre bu gibi eksiklikleri göz ardı edebiliriz. Kutunun içerisinde bizi saatin kendisi, manyetik şarj kablosu ve kullanma kılavuzu karşılıyor.

Tasarım

Saatin tasarımı beni oldukça şaşırttı, bunun nedeni saatle ilk internette karşılaşmamda saatin fiyatını görünce bu saatin ekranı resimdeki gibi tam değildir yuvarlak görünümü verilmiş küçük kare bir ekranı vardır diye düşündüm. Saat beni haksız çıkardı. Böyle düşünmemin sebebi Aliexpress gibi sitelerde bu fiyatlarda çok fazla akıllı saat var ve bu saatlerin ekranı resimlerde tam ekran gibi gösterilsede genelde dediğim gibi yuvarlak bir çerçevenin ortasına konumlandırılmış küçük ekranlardan oluşuyor. Bu saatin bu fiyata tam ekran sunması bence en iyi artısı diyebilirim.

Saatin ekranından bahsetmişken kullanılan panelden de bahsetmek isterim. Saatimizin ekranı fiyatından da anlaşılacak üzere diğer saatler gibi amoled bir ekrana sahip değil. Saat tft ekranla birlikte geliyor fakat çekinmenize gerek yok pikseller çok yakından bakmadığınız sürece rahatsız edecek şekilde gözükmüyor.

Ekranda her zaman açık ekran özelliği yok. Zaten bence saatlerde çokta gerekli bir özellik değil. Her zaman açık ekran özelliği olupta bu özelliği kapatan kullanıcılar sayısı çoğunlukta. Çünkü siz saate bakınca saat zaten uyanıyor. Bu özelliği açmak saatin pilini boşa harcamaktan başka bir şey değil açıkcası.

Saatin 45mm bir kasa çapına sahip kordonu ise 22mm. Saatte kullanılan kordonun çok kaliteli bir kordon olduğunu söyleyemem ama burada yine fiyat devreye giriyor. Mi Band 5’teki o kaliteli silikon kordonu beklemeyin.

Saatin çerçevesinde şaşırtıcı bir şekilde metal malzeme kullanılmış. Bu kalite hissiyatını arttıran güzel bir hamle olmuş. Saatin arkasında ise plastik malzeme kullanılmış. Bu saatin 54 gram gibi hafif bir ağırlığa sahip olmasına katkı sağlamış. Saat kolunuzdayken çok rahatsız etmiyor gayet hafif bir akıllı saat.

Haylou Solar LS05

Haylou Solar LS05 Performansı Nasıl?

Bir akıllı saatteki en önemli performans unsuru bence menü geçişleri. Bu saatte menü geçişleri çok takılmasa da akıcı değil maalesef. Huawei’nin 1500 TL’ye sattığı akıllı saatinde de bu takılmaların olduğunu göz önünde bulundurmanız gerektiğini düşünüyorum. Akıcı bir saat deneyimi istiyorsanız Apple Watch ve Galaxy Watch bu işi en iyi yapan saatler.

Saatte bluetooth 5.0 kullanılmış hem ios hem android tarafında bağlantı sorunu yaşatmıyor. Fakat bluetooth 5.0 kullanılmasına rağmen bağlantı menzili oldukça düşük. Aynı evde yan odaya geçtiğinizde bağlantınız kopabiliyor. Bu demek oluyor ki evinizde telefonunuzdan uzakken bildirimlerden haberdar olamayacaksınız. Mi Band 4 kullanıcısı olarak aynı bluetooth sürümünde tüm evde kullanabildiğimi belirtmek isterim.

Saate diğer akıllı saatlerede gördüğümüz gibi kablosuz kulaklık bağlanmıyor zaten müzik de atılmıyor. Saat ip68 su geçirmezlik sertifikasına sahip.

Saatin titreşimi alarmını kurduğunuzda sizi uyandıracak kadar güçlü.

Saaatte 340 mAh batarya bulunuyor. Bu batarya ekranın tft olmasıyla birlikte 15 gün sizi idare edebiliyor. Yoğun kullanımda bu süre düşecektir.

Saatte müzik kontrolü var yani telefonda aştığınız bir müziği kontrol edebiliyorsunuz. Fakat bu arayüzde şarkı ismi yazmaması bir eksi. Mi Band ile bu özellik bize sağlanmıştı.

Saatte uyku takibi var fakat maalesef çok kötü hiç stabil çalışmıyor. Masada otururken sizi uyuyor zannedebiliyor. Mi Band serisinde bu özellik çok başarılı bir şekilde çalışıyor.

Haylou Solar LS05

Haylou Solar LS05 Spor Modları Neler?

Saatte 12 farklı spor modu bulunuyor. Fakat saatin üreticileri biraz göz boyama yoluna gitmiş gibi bir his oluşturdu bende. Bu modların ne kadar doğru çalıştığı tartışılır. Spor modları şu şekilde:

 • Dış mekan koşusu
 • Hızlı yürüyüş
 • Dış mekan bisiklet
 • Tırmanma. (Garmin misin be)
 • İç mekan bisiklet
 • Yoga
 • Yürüyüş bandı
 • Fitness
 • Jimnastik
 • Basketbol
 • Futbol
 • Kürek Çekme

Saatin Mobil Uygulaması Nasıl?

Saati kullanmak için telefonunuza Haylou Fit isimli uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Uygulamanın tasarımı oldukça şık. Mi Fit ile benzer olduğunu söyleyebilirim. Uygulama ios tarafında İngilizce android tarafında ise Türkçe. Saatte sadece 5 kadran olması büyük bir eksi olmuş.

Haylou Solar LS05

Haylou Solar LS05 Fiyatı Ne Kadar?

Yazımın başında da bahsettiğim gibi bu saat fiyat/performans oranı yüksek bir saat. Her ne kadar eksikleri de olsa bu fiyata alınabilecek en iyi akıllı saat olma özelliğine sahip. Saatimizi 278 TL gibi bir fiyata hepsiburada üzerinden aşağıdaki linkten satın alabilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir