1. Anasayfa
  2. Liste
Trendlerdeki Yazı

Sonraki Telefonunuzun iPhone Olması İçin 12 Neden

Sonraki Telefonunuzun iPhone Olması İçin 12 Neden
0

İçindekiler

Günümüzde kullanıcılar teknoloji konusunda daha bilinçli durumda. Bundan dolayı yeni bir teknolojik ürün almadan önce internetten sık sık araştırıyorlar. Ülkemizde de oldukça dikkat çeken Apple iPhone alınır mı? iPhone almak için sebepler nelerdir? gibi soruların cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz.

1- IOS ve Yazılım Güncellemeleri

IOS gereksiz bir şekilde ve inanılmaz derecede iyi bir işletim sistemidir. En yüksek verimi ve en yüksek kullanıcı keyfine kullanıcılarını ulaştırabilmek için var olan sistem kaynaklarının tamamını en verimli şekilde kullanır. Herhangi bir şekilde çöken, yanlış çalışan ya da problem yaşatan bir uygulama göremezsiniz. Hatta daha iddialı bir şekilde tabir edecek olursak telefonu kullandığınız sürece yeniden başlatma ihtiyacı bile duymazsınız. Belki uygulamalar özellikle arka plana düşünce Android sisteminde olduğu kadar efektif çalışmıyor olabilir ama yine de her halükarda daha seri ve keyifli bir gezinti imkanı sunar. Bunun yanı sıra daha da önemli olarak Apple, İOS üzerinden gerçekleştirdiği güncellemeler ile beraber 5 yıl boyunca ürününüzü destekler. Bu Android sistemleri dahilinde eşi veya benzeri görülmemiş bir olaydır.

2- Yüksek Kaliteli Kamera

İphone kamerasına dair zaten bu zamana kadar sizler de çok fazla olumlu yorum duymuşsunuzdur. Bu yorumların hiçbiri abartı değildir. Profesyonel kameralarda bulunan DSLR veya diğer donanımlara sahip olmasa da, kullanıcısına kullanım süresi boyunca garantili bir şekilde kaliteli fotoğraf imkanı sunar. Apple kullanıcılarının bu noktada en büyük artısı sosyal medyaya yüklenmek üzere çekilen herhangi bir fotoğraf üzerinde oynama yapılmasına ihtiyaç kalmamasıdır. Yani İphone kamerası sayesinde elde ettiğiniz her fotoğraf doğrudan sosyal medyada paylaşılmaya müsait güzelliktedir.

iPhone kamera performansı

3- Batarya Ömrü ve Kablosuz Şarj

Belki önceki dönemlerde özellikle ürünlerde küçük hacimli pil kullanımı nedeniyle şarj sorunları yaşanmış ve Apple bu noktada diğer alanlara göre geride kalmıştı. Ancak bu durum artık söz konusu değil. Özellikle İPhone XR ve İPhone 11 serilerinin tamamında daha büyük hacimli piller kullanıldı ve bu noktada da İPhone kendini liderlik koltuğuna çekmeyi başardı. Yani eskiden her ne kadar başarısızlık elde etmiş olsa da Apple şu an pil ömrü noktasında da lider konumda. Eğer yoğun kullanıma maruz kalmayacaksa 24 saati bir kere bile şarj aletine ihtiyaç duymadan atlatabilecek seviyede pil ömrüne sahip. Ayrıca sahip olduğu kablosuz şarj özelliği de Apple ürünlerini çok büyük bir nimet haline getiriyor. Uyurken veya benzeri durumlarda başınızın ucunda şarj sorununu halledebiliyorsunuz. Şarj dolum süresi hakkında bazı olumsuz yorumlar yapılmış olsa da sağladığı ve vaat ettiği pil ve şarj ömrü ile bunun da bir sorun olması mümkün hale gelmiyor. Ayrıca yine de memnun kalmazsanız Apple üzerinden hızlı şarj adaptörü satın almanız da mümkün.

4- Face ID

Face ID var olan dünya teknolojisindeki en güvenli kimlik doğrulama teknolojisidir. Basitçe rakamlarla ifade edecek olursak, hangi marka olursa olsun var olan parmak izi doğrulama evresinde telefonunuza erişilme olasılığı 50 binde bir iken Face ID teknolojisi sayesinde bu olasılık 1 milyonda bire kadar gerilemektedir. Ki bu rakam neredeyse imkansıza eşittir. Yani Apple kullanmak Face ID özelliği sayesinde telefonunuzu neredeyse tamamen erişilemez kılar. Sadece telefon ekranını açmak da değil cihazınız üzerinden yapacağınız her türlü eyleme atanabilen bu özellik sayesinde satın alım veya hesap silim işlemlerini dahi güvence altına alabilirsiniz. Ayrıca Face ID teknolojisi o kadar yüksek bir tepki hızına sahip ki herhangi biri sizden özel olarak telefonunuzu açmanızı istemediği sürece var olduğunu bile unutabilirsiniz. Ancak günümüz dünyasında var olan pandemi sorunu sebebiyle kullanılan maskeler ile Face ID teknolojisinin çalışmaması çok minimal bir sorun yaratıyor.

iPhone alınır mı

5- Fotoğraflar Uygulaması ve iCloud Yedekleme Sistemi

iPhone’ların varsayılan olarak sahip olduğu galeri uygulaması sayesinde Apple kullanıcıları başka herhangi bir fotoğraf yönetme uygulamasına ihtiyaç duymamaktadır. Oldukça basit olsa da etkileyici şekilde hatta profesyonel seviyede düzenleme imkanlarını da kullanıcılarına bu uygulama içeriğinde sunuyor. Ayrıca daha küçük ve optimize edilmiş şekilde kaydedebilme özelliği sayesinde depolama alanında daha az yer kaplar. Zaten depolama noktasında da yine alanının kralı iCloud için yapılan basit senkronize işlemleri ve ayarlar sonrasında her şey iCloud hesabınıza yedeklenmektedir. Yani hem depolama alanınızdan tasarruf eder hem de elinizdeki görüntü, belge ya da benzeri şeyleri kaybetmemiş olursunuz. Ki bu durum kullanıcılar için çok büyük avantaj demektir.

6- Güvenlik

Sadece işletim sistemi veya yazılım kalitesi olarak Anroid sistemine karşı olan güvenlik artıları haricinde ekstra önlemler de mevcut. Birkaç örnek vererek neden iPhone kullanmanın Android kullanımına göre güvenlidir açıklayalım. En başta yazımızın öncesinde de bahsettiğimiz Face ID özelliği var. Bu özellik sayesinde uyurken ya da bilinçsiz bir haldeyken herhangi bir kimse telefonunuzu açamaz. Ki bu çok ekstra bir güvenlik avantajıdır. Bunun haricinde Andoridin aksine cihazın kurulumunun başında sorulan ve izin verdiğiniz uygulamalara izninizi sonradan kaldırabilirsiniz. Ayrıca yeni nesil cihazlarla beraber Apple galeri dahilinde de ulaşılması mümkün olan görüntülere de özel olarak güvenlik sağlanmasını mümkün kıldı. Yani sadece donanımsal olarak değil uygulama olarak da iPhone cihazlarının daha güvenilir olduğunu söyleyebiliriz.

iPhone almak için sebepler

7- Yazılım ve Donanım Entegrasyonu

Apple markası yazılımı ve donanımı aynı elde ürettiği için sadece birbirlerine optimize ya da entegre etmekle kalmaz aynı zamanda kullanıcılarına kusursuz bir deneyim sağlar. Piyasada özellikle Andorid cihazlara nazaran çok daha az sayıda ve modelde Apple ürünü olduğu için İPhone cihazları üzerinden çok basit karşılaştırmalar yapılarak bile Android’ e karşı olan üstünlüğü bariz bir şekilde ortaya çıkar. Doğal olarak yüzlerce hatta belki de binlerce modeli olan Android cihazlara göre İPhone modelleri çok daha kaliteli ve avantajlı haldedir.

8- Dizayn ve Estetik Görünüm

Güzellik algısı ve estetik haz öznel düşünceler olarak sayılır bunun farkındayız evet. Ancak yine de bizim görüşümüze göre gerek tasarımı olarak gerek ise estetik görünümü sayesinde iPhone modelleri çok daha kaliteli görünmektedir. Elinize aldığınız zaman herhangi bir Android cihazından neden farklı olduğunun anlamanızı sağlayacak kadar belirgin farklılıklara sahiptir. Tasarım üzerindeki detayları, ekran düzeni ya da çerçeve düzeni… Hangi noktadan bakarsanız bakın bizim şahsi fikrimize göre İPhone almanız için sayabileceğimiz sebeplerin arasında estetik görünümü ve dizaynı da bulunmakta.

iPhone 12 tasarımı

9- Yeniden Satış Değeri

Yazımız boyunca bahsettiğimiz tüm maddeler ve sunduğu diğer artılar sayesinde İPhone ürünlerinin çok daha uzun sürelerce dayandığını ve daha kaliteli bir yazılım-donanım sunduğu gerçeğini inkar edemeyiz. Doğal olarak sağladığı bu artılar sayesinde ikinci el telefon pazarı dahilinde de İPhone telefonlar Android cihazlara göre çok daha fazla tercih ediliyor. Çünkü ömür ve kalite olarak sunabileceği şeylerin sayısı çok daha fazla. Makul bir değer ile takas imkanı da sunabilmesi bu kalitenin yanına ekstra olarak ekleniyor. Bunun haricinde cihazın parçalarının tek tek satılabilmesi de mümkün. Ayrıca Apple markasının neredeyse tamamen geri dönüştürülebilir olduğunu da belirtmesi çevre dostu bir şekilde telefonunuzun sonunun gelmesi mümkün hale geliyor.

10- Hareket ve Eylem Kontrolü

Tuşlar ile ya da daha kaba tasarımlar ile mobil cihazınız üzerinden eylemler yapmanızı Apple marka olarak istemiyor. Bu sebeple zaten tasarım noktasında da sahip oldukları estetiği, eylem kontrolü noktasında da devam ettiriyorlar. Geri gitmek veya sağa sola kaydırmak gibi eylemler pazarda bulunan diğer cihazlara göre çok daha hızlı, kolay ve verimli bir şekilde ekrana kodlanıyor. Bu da telefon dahilinde ekstra bir tuş ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Yine belki kişisel bir görüş olsa da bu sebeple de İPhone kullanmak bizler için yeterli bir sebep.

11- Bildirimler

IOS sistem olarak kullanıcılarına uygulama düzeyinde bildirimlerin özelleştirilmesi noktasında da özgürlük sağlıyor. Ki bu özgürlük kullanıcılara çok fazla rahatlık ve hareket genişliği sağlıyor. Herhangi bir uygulama için tek tek zil sesi, bildirim görüntüleme durumunu ya da titreşim özelliklerini, bildirim türlerini ya da bildirimlerin ekranın nerelerinde görünmesine izin verdiğinizi belirleyebiliyorsunuz. Bu kolaylık sayesinde bir işle uğraşırken uygulamalar üzerinden gelen kimi zaman gereksiz bir şekilde ortaya çıkan bildirimlerin dikkatinizi dağıtmasını engelleyebilirsiniz. Küçük bir hizmetmiş gibi görünüyor olsa da aslında bu özellik sayesinde size kattıkları cümleler ile açıklanamayacak kadar büyük ve etkisi oldukça fazla.

iPhone performansı nasıl

12- Performans

Bu konuda zaten bir açıklama yapmamıza bile gerek yok. Eğer yine pazardaki diğer markalarla ya da cihazlarla karşılaştırma yapacaksak iPhone yine bayrağı elinde tutarak performans konusunda da kral tahtında oturuyor. Saatlerce yüksek grafikli bir oyunda ya da çok fazla işlemci tüketen bir uygulamada bulunsanız dahi İPhone size bu noktada asla negatif bir sonuç doğurmuyor. Yaşayacağınız tek eksiklik bu tarz yoğun kullanımlarda şarj ömrünün biraz kısalması olacaktır. Bunun haricinde oynamaya ya da uygulamayı kullanmaya devam ettiğiniz süre boyunca iPhone size tek bir saniye bile performans kaybı yaşatmayacaktır. Eğer teknolojik cihazlarınızda gücün önemli olduğunu düşünen kişilerdenseniz İPhone sizler için biçilmiş kaftan. Hatta eşinin, benzerinin hatta pazarda muadilinin bile olmadığını söylersek abartmış olmayız.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir