1. Anasayfa
 2. Rehber

Google Play Store İndirme Bekleniyor Hatası Nedir ve Nasıl Çözülür?

Google Play Store İndirme Bekleniyor Hatası Nedir ve Nasıl Çözülür?
Google Play İndirme Bekleniyor Sorunu
0

Google Play Store, Android işletim sistemine sahip cep telefonlarının uygulama , oyun , müzik , film ve kitap indirilen mağazasıdır. Android işletim sistemine sahip cihazından Google play store mağazasına giren kullanıcılar istekleri yönünde uygulamaya bir an önce indirerek kavuşmak ister. Fakat bazen uygulamayı indirme sırasında, google play store indirme bekleniyor hatası ile karşı karşıya kalınabiliyor. Google play store indirme bekleniyor hatasının birçok nedeni olabilir. Gelir birlikte bu hatanın nedenini ve çözümlerini araştıralım.

Google Play Sorunları Çözümü
Google Play Sorunları Çözümü

Google Play Store İndirme Bekleniyor Hatasının Nedenleri

 • Güçlü bir kablosuz veya mobil bağlantınız var mı?

Cep telefonlarında bağlantı çok önemlidir. Çünkü indirme işlemi sırasında uygulamaya sahip olmak için cep telefonunuz karşı bir sunucu bilgisayara istek gönderir ve yanıt alarak indirme işlemine başlar. Bağlantınızın güçlü olmaması Google play store indirme bekleniyor hatasına neden olabilir. Bağlantı hızınızı ölçmek için, hız testi yapan web siteleri veya uygulamalar üzerinden sonuç görebilirsiniz. Eğer mobil bağlantınız veya kablosuz bağlantınız güçlü değilse, bağlantı sağlayıcınız ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

 • Cihazınızın Depolama Hafızasından Emin Olun.

Cihazınızın depolama hafızası Google play store indirme bekleniyor hatasına sebebiyle veren ikinci önemli unsurlardan biri. Cep telefonunuzun dahili belleği dolmuşsa, indirme işlemi başlamaz ve indirme bekleniyor hatası alırsınız. Bu durumda indirme işlemine başlamadan önce cep telefonunuzun dahili hafızasını kontrol etmeli eğer ki yeterli depolama alanı yoksa , cep telefonunuzda bulunan, resim, video ve uygulamalardan kullanmadıklarını silebilir, resim ve videoları bilgisayarınıza yedekleyebilirsiniz. Ayrıca sık sık depolama hafızası yönünden sorun yaşıyorsanız, cep telefonunuzun harici bellek desteği varsa, bir hafıza kartı alarak , depolama alanınızı genişletmenizi öneririz.

İndirme Bekleniyor Sorunu Nedir?
İndirme Bekleniyor Sorunu Nedir?

İndirme Bekleniyor Hatası Çözümleri

 • Google Play Store Önbelleğini ve verilerini temizleyin.

İlk iki maddede yer alan adımları denediyseniz ve hala sorununuz çözümlenmediyse. Google play store uygulamasının önbelleğini ve verilerinizi temizlememiz gerekiyor. İşlem adımları şu şekildedir.

 • Cep telefonunuzdan ayarlar menüsünü açın.
 • Uygulama ve bildirimler alanından , tüm uygulamaları göster’e dokunalım
 • Açılan listede Google play store’u bulalım.
 • Depolama alanı > önbelleği temizle’ye dokunalım.
 • Önbelleği temizledikten sonra, verileri temizle’ye dokunalım.
 • Google play store uygulamasını kapatıp yeniden açarak , indirmek istediğimiz uygulamayı tekrar indirmeyi deneyelim.
 • Google play store hesabınızı kaldırıp, tekrar ekleyin.

Tüm bu işlemlere rağmen Google play store indirme bekleniyor hatası almaya devam ediyorsanız, cep telefonunuzdan ekli olan Google play store hesabınızı kaldırıp tekrar ekleyerek deneme yapmanız gerekiyor. İşlem adımları şu şekildedir.

 • Cep telefonunuzdan ayarlar menüsünü açın.
 • Hesaplar kısmına dokunun ve google’ı seçin.
 • Burada ekli olan Google hesabınızı seçin ve sağ üst köşeden üç noktaya dokunup hesabı kaldıra dokunalım.
 • Telefonunuzu yeniden başlatın.
 • Telefonunuz yeniden başladığı zaman sizden Google hesabı eklemenizi isteyecek, Google hesabınızı yeniden ekleyerek, tekrar uygulamayı indirmeyi deneyin.
 • Cihazını Sıfırlayın.

Tüm bunlara rağmen hala Google play store indirme bekleniyor hatası çözülmediyse , bilinen en eski ve bir çok konuya çözüm sağlayan yönteme geliyor sıra. Cihazınızı sıfırlamak. Bu işlem soft format ve hard format olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bu yüzden önce soft format dediğimiz cep telefonunuzun ayarlar menüsünden fabrika ayarlarına dön diyerek sıfırlayacağınız bir sıfırlama yönteminden sonra eğer sorununuz çözümlenmezse hard format yapmayı deneyebilirsiniz.

Hard format yöntemi biraz riskli ve her telefon modeli için farklı tuş kombinasyonu olan bir yöntemdir. Araştırarak ve inceleyerek uygulamanızda fayda var.

Son çare olan format işlemleri cihazınızdaki tüm verilerin silinmesine neden olacağı için cihazınızdaki kişisel verilerini mutlaka yedeklemenizi öneriyoruz.

Yazımızda belirttiğimiz yöntemleri uygulayıp, Google play store indirme bekleniyor hatasına kesin çözüm bulabilirsiniz. Ayrıca son bir tavsiye olarak şunu da belirtmek isteriz ki cep telefonunuzun desteklediği son android sürümünü mutlaka güncellemenizde fayda var.

ybak.com

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir