1. Anasayfa
  2. Rehber

Mobil Cihazlar İçin Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Mobil Cihazlar İçin Güvenlik Nasıl Sağlanır?
0

İçindekiler

Mobil cihazlarınızı güvenli bir şekilde kullanmak, parolalarınızı, kredi kartı şifrelerininiz ve buna benzer bilgilerinize ulaşılmaması için mobil cihaz güvenliği oldukça önem taşımaktadır. Günümüzde mobil cihazlar hayatımızın her alanına girmiş bulunuyor. Mobil cihazlar ile ödeme yapabilir, sosyal medyada gezebilir ve oyun oynayabiliriz. Gördüğümüz gibi çoğu kişisel bilgilerimiz mobil cihazlarımız içinde yer alıyor. Peki, bu bilgilerimizi korumak için mobil cihazlar için güvenlik nasıl sağlanır?

Uygulama Konusunda Seçici Olun

Mobil cihaz uygulama mağazalarına her gün yeni uygulamalar eklenmektedir. Bu uygulamalar bazen çok çekici ve işlevsel olsa da bazı uygulamalar bilgi çalmak için özenle yapılmıştır. Bu yüzden uygulamanın geliştiricisini araştırın ve yorumları mutlaka okuyun.

Güçlü Şifreler Kullanın

Çoğu mobil cihaz kullanıcı parola kullanmıyor. Çoğu bilginizin yer aldığı mobil cihazlarda parola kullanmamak biraz riskli. Kredi kartı ya da sosyal medya şifrelerinizi belirlerken mümkünse doğum tarihi, takımların kuruluş yılları ve ardışık rakamlar asla kullanmayın. Bu tür parolalar tahmin edilebilir düzeydedir. 

Her Linke Tıklamayın

Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar, şüpheli linklere mobil cihazlarda daha fazla tıklamaktadır. Bir linkle tıklamadan önce mutlaka URL’yi inceleyin ve şüpheli bulduysanız kesinlikle tıklamayın. Yönlendirilen çoğu site kişisel bilgileriniz çalabilir.

Yazılım Güncellemesi Yapın

Mobil cihazlarınıza belirli aralıklarla gelen yazılım güncellemeleri, cihazınızın güvenliğini ve gizliliğini korumanıza yardımcı olur. Yazılımınızı güncelleyerek son güvenlik güncellemelerinden ve korumalardan yararlanmış olursunuz.

Yedekleme Yapın

Mobil cihazınızı düzenli aralıklarla yedekleyerek kişisel verilerinize ve medyalarınıza istediğiniz zaman istediğiniz yerden ulaşabilirsiniz. Yedekleme yaparak hem mobil cihazınızı çalınma durumlarına karşı korumuş olursunuz hem de herhangi bir yazılım sorununda tekrar kişisel bilgilerinize ulaşabilirsiniz. 

Halka Açık Wi-Fi Kullanmayın

Mobil cihazlarınız ile güvenmediğiniz ve halka açık ağlara bağlanmaktan kaçının. Siz farkına varmadan bütün bilgi ve verileriniz zararlı yazılımlar sayesinde çalınabilir.

Güvenlik Uygulaması Kullanın

Malware ve Spyware gibi oldukça zararlı yazılımlar, mobil cihazlarınız için tehlike teşkil etmektedir. Bu tür zararlı yazılımlar kişisel bilgilerinizi çalabilir, nerede olduğunuzu öğrenebilir ve mobil cihazlarınızı yavaşlatıp bozabilir. Bu yazılımların nasıl ve ne zaman mobil cihazınıza bulaştığını öğrenmek güç olabilir. Böylelikle bir güvenlik uygulaması indirerek bu riskin önüne geçebilirsiniz. IOS cihazınız için güvenlik uygulaması için buraya, Android cihazınız için güvenlik uygulaması için buraya tıklayabilirsiniz.

Mobil Cihazlar İçin Güvenlik Nasıl Sağlanır? içeriğimizin sonuna geldik bir başka rehber içeriğimiz olan 2. el telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler isimli içeriğimize göz atmak için burayı tıklayın.

konulu porno

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir