1. Anasayfa
  2. Genel

Telefonda RAM Nasıl Temizlenir?

Telefonda RAM Nasıl Temizlenir?
Telefonda RAM Nasıl Temizlenir?
0

İçindekiler

Telefonda RAM Nasıl Temizlenir? Akıllı telefonlar günümüzün vazgeçilmezleri arasında ilk sırada yer alıyor. Neredeyse her an kullandığımız bu cihazlar, zamanla belirli nedenlerden dolayı yavaşlayabiliyor. Bu durumsa kullanıcıların hoşuna gitmiyor. Kullanım konforunu azaltan cihaz yavaşlama probleminin ana sebebiyse telefonun ram kısmının aşırı dolması kaynaklı olabiliyor. Ram dediğimiz kısımsa telefonda bulunan uygulama bilgilerinin kısa sürede ve hızlı şekilde depolandığı bellek kısmıdır. Bu kısmın aşırı dolması cihazın ve cihazda yüklü bulunan uygulamaların yavaşlamasına sebep olabilir. Android ve IoS cihazlarda ram temizleme işlemi farklılık gösterebilmektedir. Sizler için bu yazımızda ayrıntılı olarak telefonda ram nasıl temizlenir açıkladık. Hem Android hem de IoS tabanlı cihazlarınızda ram temizleme işlemlerini adım adım bu yazımızda bulabilirsiniz.

Telefonun Kaç Ram Olduğunu Öğrenme

Telefonun Kaç Ram Olduğunu Öğrenme Telefon ram temizliğini gerçekleştirmeden önce telefonun kaç ram olduğunu öğrenmeniz size fayda sağlayacaktır. Cihazınızın ram boyutunu öğrenmeniz ne kadar uygulama yükleyebileceğinizi ve cihazınızın sahip olduğu belleği öğrenmenizi sağlar. Telefonun kaç ram olduğunu öğrenme işlemi için telefonunuzun ayarlar kısmına erişim sağlayın. Daha sonra bu kısımdan “Telefon Hakkında” yazan kısma dokunun. Buradan telefonunuzun ram boyutunu öğrenebilirsiniz. Android ve İoS cihazlarda bu işlem değişmemektedir. Her iki telefon modelinde de aynı işlemi kullanarak telefonunuzun kaç ram olduğunu öğrenebilirsiniz.

Android Cihazlarda Ram Temizleme

Android tabanlı telefonunuza ram temizleme işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız bunun dört farklı yolu bulunmaktadır. Bu yolları izleyerek cep telefonunuzun ram kısmını temizleyebilir ve telefonunuzda ki yavaşlık sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Sizin için her bir adımı ayrıntılı şekilde açıkladık.

l Uygulamaların bellek kullanımını denetleyin. Uygulamaların üstüne tıklayarak ön belleği temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

l Cihazda kendiliğinden yüklü ama kullanmadığınız uygulamaları “Devre dışı bırak” seçeneğini kullanarak durdurabilirsiniz.

l Widget ve canlı duvar kâğıdı cihaz içi özellikleri en aza indirin.

İoS Cihazlarda RAM Temizleme

İoS cihazlarda RAM temizleme işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

l Telefonun açma kapama tuşuna basılı tutun.

l Ekranınızda “Kapatmak için kaydır” yazısı belirdiğinde düğmeye basmayı bırakın.

l Daha sonra ana ekran tuşuna belirli bir süre basılı tutun.

Bu işlemlerin ardından İoS tabanlı telefonunuzda kolayca ram temizleme işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir