1. Anasayfa
  2. Genel

Prodüksiyon Nedir?

Prodüksiyon Nedir?
0

Prodüksiyon nedir? Prodüksiyon kelimesini sık sık duyarsınız özellikle film ve sinemaların sonunda yazar. Prodüksiyon yabancı kökenli bir kelime olarak girmiştir. Burada üretmek anlamına gelmektedir. Prodüksiyon kelimesi Bir şeyleri meydana getirmek ve üretmek anlamına gelmektedir. Daha açıklayıcı olmak istersek prodüksiyon özellikle görsel basın ve medyada Bir şeyleri tasarlayarak sunma işlemidir.

Prodüksiyon bir ekip işi olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada belirli kişiler ve bu kişilerin bir görevi bulunmaktadır. Görev dağılımı söz konusudur. Herkesin görevini layığı ile yapması ile birlikte ortaya güzel bir ekip işi çıkacaktır. Prodüksiyon özellikle sinema ve reklam filmlerinde veya dizi çekimlerinde çok sık karşımıza çıkmaktadır. Prodüksiyon bir ekip işidir. Bu ekibin başında da genellikle yönetmen bulunmaktadır. Ortaya çıkarılacak olan proje ile alakalı olan tüm süreçleri bu ekip takip etmektedir.

Prodüksiyon Nedir?

Prodüksiyon bir hizmet işlevi olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada insanlar görev yapan kişiler hizmet sektöründe hizmet vermektedir. Genel bir açıklama ve tanımlama yapmak gerekir ise görsel ve işitsel olan ürün ve materyallerin tasarlanması yaratımı ve en uygun şekle sokma sürecinin tamamı şeklinde tanımlamak doğru olacaktır. Günümüzde özellikle bu yapılar ve bu yapıların pazarlanması ekonomik açıdan oldukça önemli olarak görünmektedir. Bir dizi veya film ya da reklam filminin ortaya çıkış süreci prodüksiyon olarak adlandırmak doğru olacaktır. Reklam filmi, film ve sinema bir prodüksiyon hizmeti olarak karşımıza çıkmaktadır.

Prodüksiyon Nedir? Ne İş Yapar?

Prodüksiyon nedir? Ne iş yapar? Prodüksiyon bir hizmet işidir. Ve ekip işi olduğu unutulmamalıdır. Ortaya bu kişiler bir ürün koymaktadır. Buraya ortaya konulan ürün genellikle film veya reklam filmi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Prodüksiyon Nedir?

Televizyon ve internetin hayatımızda olan yeri yadsınamaz bir hal almıştır. Bundan kaynaklı olarak televizyonlar arasında rekabette hat safhaya ulaşmış durumdadır. Burada televizyon kanallarının ne kadar çok izlendiği reyting olarak hesaplanmaktadır. Ne kadar reyting oranı yüksek ise izlenme oranı da o kadar yüksektir. Bu anlamda hem televizyon kanalının hem de prodüksiyon şirketinin kazancı o kadar yüksek olacaktır.

Prodüksiyon Nedir?

Dizi veya film ortaya konulacak ürün ile alakalı tüm süreci planlayan ekip olarak adlandırmak kesinlikle doğru olacaktır. Burada prodüksiyon ekip arasında olan işbirliği çok önemli bir noktadır. Çünkü birbiri ile eşgüdümlü gitmesi gereken bir süreç bulunmaktadır. İşin yönetmeninden finans kısmına kadar her durumu planlayacak olan şirket prodüksiyon şirketidir.

Prodüksiyon Ekibi Ne Yapar?

Prodüksiyon ekibi ne iş yapar? Prodüksiyon ekibi ortaya konulacak olan hizmet için gerekli olan her şeyi hazır hale getirmektedir. Planlama ve uygulanma sürecinde aktif olarak görev ve yetkileri bulunmaktadır. Prodüksiyon ekibinde birçok kişi görev almaktadır. Burada sürecin tamamlanması için herkesin farklı bir görevi bulunmaktadır. Ama en önemli kriter bu kişiler arasında olan uyum olacaktır. Prodüksiyon ekibinde olan kişiler:

  • Yürütücü yapımcı: Burada olan kişinin en önemli görev ve sorumlulukları arasında olan işi mali boyutudur. Finansman kaynağını ayarlayan ekip buradadır.
  • Uygulayıcı yapımcı: Buradaki en önemli görevleri üstlenen kişiler burada yer alır. Set amiri bu bölümde çalışır ve işin ilerleyici ile alakalı olarak burada görev yapılır.
  • Prodüksiyon amiri: Görev ve yetkilerini yapmayan kişiler var ise onları rapor eder. İşleyişin düzenli ve sistemli olarak ilerlemesini sağlar.
  • Prodüksiyon koordinatörü: Genel işleyiş ve çalışanların birbiri ile olan eş güdümünü sağlamaya çalışır. Birbirleri ile dirsek teması çalışan kişilerin kontrollerini gerçekleştirir.
  • Lokasyon sorumlusu: Mekan ayarlaması yapılarak çekim için uygun ortamlar oluştururlar.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir