1. Anasayfa
  2. Uygulamalar
Trendlerdeki Yazı

Spotify’dan Apple Music’e Geçilir Mi?

Spotify’dan Apple Music’e Geçilir Mi?
0

İçindekiler

Dün gece Spotify’dan müzik dinlerken artık arayüzünden sıkıldığımı fark ettim. Değişiklik seven birisi olduğumdan hemen Spotify öğrenci üyeliğimi iptal ettim. Bu iptal sürecinde o kadar şarkıyı nasıl taşınır diye düşünmek bi miktar sizi terletebiliyor. Üyeliğimi iptal ettiğimde hemen zaten telefonda ön yüklü olarak gelen Apple Music uygulamasına girerek Apple Music öğrenci üyeliği aboneliğini gerçekleştirdim. Bu yazımda hazır böyle bir şeye kalkışmışken Facebook gruplarında sık sık gördüğüm Spotify’dan Apple Music’e Geçilir Mi? sorusunun yanıtını veriyorum.

Apple Music Daha Ucuz

Apple Music üyeliğimi başlatırken Spotify’a göre daha ucuz olduğunu görmek beni oldukça şaşırttı. Apple’ın fiyat politikalarından haberdarsanız aşağıdaki tablodaki fiyatlandırmalar sizi de şaşırtacaktır.

Apple MusicSpotify
Öğrenci6,99 TL8,99 TL
Bireysel13,99 TL17,99 TL
Aile20,99 TL26,99 TL

Öğrenci üyeliğinde çok fazla fark olmasa da özellikle aile üyeliğindeki fark ortada. Apple Music aile aboneliği 6 kişiye kadar kullanılabiliyor. Eğer bu aile üyeliğini doldurursanız 3,5 TL gibi aldığınız hizmetin yanında hiç olan bir miktar ortaya çıkıyor. Gerçekten şaşırtıcı.

Apple Music Tüm Şarkı Sözlerini Barındırıyor

Yıllardır ha geldi ha gelecek dedik niyahet Spotfiy Genius ile iş birliği yaptı. Fakat maalesef biraz yarım yaptı :) Hala Spotify üzerinde büyük çoğunluğunda şarkı sözlerini göstermiyor. Gösterdiklerinde de zaten araya bilgi ekliyim derken şarkı sözlerini arada görüyorsunuz. Apple Music tarafına geçtiğimizde ise Apple bu işi çok iyi yapmış.

Apple Music şarkı sözlerini size çok güzel bir şekilde sunuyor. Şarkı ile senkronize olarak size sözü gösterebiliyor. Arkadaki renk animasyonları da bambaşka bir hava katmış. Açıp okumak istiyorsunuz adeta. Bu senkronize şarkı sözleri her şarkıda maalesef yok fakat ben sadece bir kaç şarkıda rastladım. Azınlıkta olan bu şarkılarda ise düz metin olarak görüntüleyebiliyorsunuz.

Daha Yüksek Ses Kalitesi

Bu maddeye geçmeden önce testimi iPhone ile gerçekleştirdiğimi ve kutunun içinden çıkan kulaklığı kullandığımı ve tamamen kendi görüşümü belirteceğimi söylemek isterim. Teknik olarak hangi uygulama daha kaliteli seslere sahip bir bilgim bulunmuyor. Kendimce küçük bir test yaptım ve aynı şarkıyı hem Spotify hem de Apple Music ile sürekli aralarında geçiş yaparak dinledim. Apple Music sesleri bana göre çok daha iyi veriyor. Müziği dinlerken müzikteki enstrümanları daha iyi seçebiliyorsunuz. Ses düzeyi olarak ise Apple Music daha yüksek. Spotify’da sesi en son düzeye almak çok rahatsız etmese de Apple Music tarafında ise alamıyorsunuz diyebilirim.

Şarkı Önerileri Daha Zayıf

Bu yazıda hep Apple Music uygulamasını öveceğimi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Yeni şarkılar keşfetmek için hiç bir uygulama Spotify’ın eline su dökemez. Bir listedeki şarkı bitince Spotify size yeni bir şarkı önerir bu şarkıyı o kadar iyi seçer ki o şarkıyı genelde kendinize uygun bulur ve seversiniz. Apple Music tarafında öneriler maalesef pek başarılı değil ve yeni şarkılar keşfetmek istiyorsanız burası pek sizlik değil.

Sonuç

Eğer Spotify kullanmaktan sıkıldıysanız ve yeni bir uygulama arıyorsanız Apple Music şans verilebilecek bir uygulama. Özellikle aile aboneliği kullanmayı düşünürseniz sizin için oldukça avantajlı olabilir. Eğer yeni şarkılar keşfetmek sizin için çok önemli değilse hemen gidip Apple Music aboneliği edinebilirsiniz. Umarım yazımızda Spotify’dan Apple Music’e Geçilir Mi? sorusunun cevabını bulabilmişsinizdir.

Yok ben müziğe para vermem bana şöyle Spotify’a benzer ücretsiz bir müzik dinleme uygulaması öner derseniz buraya tıklayarak sizle için tanıttığım uygulamaya göz atabilirsiniz.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir