1. Anasayfa
 2. Apple

iPhone SE 2020 Alınır mı?

iPhone SE 2020 Alınır mı?
0

İçindekiler

Apple’ın modifiyeli iPhone 8 modeli iPhone SE 2020 yıllardır süren SE sızıntılarının aksine oldukça bilindik bir tasarımla karşımıza çıktı. Yeni iPhone SE iPhone 8 tasarımının biraz değiştirilmiş halini donanımsal olarak güçlendirilmiş bir şekilde sunan bir model olarak karşımıza çıkıyor.

iPhone SE 2020
iPhone SE 2020

Kompakt ama Eski Tasarım

iPhone SE oldukça kompakt bir tasarıma sahip. Şu an kullanmakta olduğum iPhone 11’den sonra elime aldığımda oldukça iyi hissettirdi diyebilirim. Bu telefon hem ince, hem küçük hem de hızlı. Günümüzde çerçevesiz tasarım bir trend haline gelmiş durumda, bundan dolayı telefonu elinize aldığınızda size nostaljik anlar yaşatıyor.

Bu telefonda oyun oynamak, video izlemek ve web sitelerinde dolaşmak büyük ve çerçevesiz ekranlara göre size daha az keyif verebilir. Örneğin web sitesinde dolaşırken ekranda daha az bir alan göreceksiniz, oyun oynarken parmaklarınız ekranı daha çok kapatacak, film izlerken filmin içerisinde kendinizi daha az bulacaksınız.

Tamam kabul eski tasarım fakat artı yönleri yok mu? Bana göre var. Bu telefonun kompakt tasarımı sayesinde cebinizde taşırken neredeyse hissetmiyorsunuz, tek elle oldukça kolay bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Mesela toplu taşımada ayakta giderken biraz Instagram’da dolaşayım dediğinizde piyasadaki tepsi gibi telefonlarla bu biraz zor olabiliyor, sürekli telefon düşecek hissiyatı oluyor hatta genelde düşürüyoruzda. Bu telefon tasarımı ise öyle değil adeta elinizde kayboluyor rahatça ekranın her yerine ulaşabiliyorsunuz.

iPhone SE 2020 ve iPhone 8 Yan Yana
iPhone SE 2020 ve iPhone 8 Yan Yana

Şahin Görünümlü Mercedes

Evet bu tabir iPhone SE için cuk oturdu diyebilirim. Telefonun dış tasarım her ne kadar eski olsa da performans anlamında gerçekten çok güçlü bir akıllı telefon. İçerisinde iPhone 11 ile hayatımıza giren A13 Bionic işlemciyi taşıyor. Telefon adete uçuyor diyebilirim, performans anlamında abilerinden aşağı kalan bir yanı yok.

E tamam anladık bu telefonun performansı çok iyi hatta android cihaz incelemelerimde detaylı anlattığım performans kısmını bu telefonda A13 var diyerek geçebiliyorum çünkü herkes yüksek performansa sahip olduğunu biliyorum. Fakat şöyle bir gerçek var: kontrolsüz güç güç değildir!

Bu telefonda ben doya doya oyun oynayamayacaksam, web sayfalarını zevkli bir şekilde dolanamayacaksam ne yapayım ben A13’ü ? Telefonda güç var kabul fakat maalesef bu ekranda bu güç yeteri kadar zevk vermiyor. Bu telefondaki bu güç zevk için değil uzun seneler kullanım için var.

iPhone SE 2020 Renkleri
iPhone SE 2020 Renkleri

Araba Son Model Ama Depo Boş

Bu telefonda son model oldukça güçlü bir işlemci olduğunu söyledim. Bu işlemciyle birlikte her şeyi takılmadan yapabiliyorsunuz çok akıcı bir deneyim sunuyor buraya kadar her şey tamam. Fakat bu kadar güç pil performansı kötü olunca bir hiç.

Telefonun ince bir tasarıma sahip olmasındaki sebeplerden biri de içine pil koymayı unutmaları. 1821 mAH batarya 2020 yılında cidden komik. Tamam ben de biliyorum A13 Bionic tasarruflu bir işlemci İOS pil tüketimi konusunda gayet optimize ama maalesef yetmemiş.

Yetmemiş diyorum fakat bazı kullanıcılar için gayet yeterli olduğunu da söylemeliyim. Telefon 1 saatlik en yüksek ayarlarda pubg mobile deneyimini %35 pil kullanımı ile sunuyor. Normal kullanımlarda (oyun oynamadan sosyal medya, tarayıcı kullanımı vb.) 1 günü rahat çıkarabileceğinizi düşünüyorum.

iPhone SE 2020 Arka Tasarımı
iPhone SE 2020 Arka Tasarımı

Tek Kamera Var Yeter mi?

iPhone SE arkada tek bir kamerayla karşımıza çıktı. Orta segmentte bile telefonların arkasında 4 delikten aşağısı yokken bu kadar güçlü bir telefonda tek kamera olması sizleri biraz şaşırtmış olabilir. Ben de katılıyorum bi derinlik işlerinde yardımcı kamera konulabilirdi. Fakat endişe etmeyin içerisindeki güçlü işlemciyle birlikte portre işini yazılımsal olarak gayet başarılı bir şekilde yapabiliyor.

Orta segmentte çok fazla kamera olmasına karşıyım ve sadece pazarlama stratejisi olarak görüyorum. İşe yaramaz 4 tane kamera koymak yerine bir tane hadi bir de derinlik olsun iki tane adam akıllı kamera koymak daha yararlı olacaktır.

Kullanıcılar çok kameranın iyi kamera olduğunu düşündükçe bu böyle devam eder :)

Kamera gayet güzel işler çıkarıyor sizi mutlu edecektir. Orta segmentteki 4000 TL gibi fiyatlara satılan 4’lü kamera dizilimlerinden gayet iyi. Gece modu yok bu bir eksi fakat markette bazı uygulamalar var bunun için ve A13’ün gücüyle gece modu varmış gibi sonuç alabiliyorsunuz.

Bildiğiniz gibi orta-üst segment android telefonlarda optik imaj sabitleyici atlanır ve genelde video performansı çok iyi olmaz. Bu telefonun video performansı hem ois hem de A13 ile birlikte gerçekten çok iyi.

iPhone SE 2020 Elde
iPhone SE 2020 Elde

Sonuç

iPhone SE 2020 uzun yıllar kullanabileceğiniz bir telefon. Eğer kompakt tasarıma sahip güçlü bir telefon arıyorsanız rakibi yok diyebilirim.

Artı Yönleri:

 • Kompakt ve suya dayanıklı tasarım.
 • Parlak ekran.
 • A13 ile yüksek performans.
 • Başarılı stereo hoparlörler.
 • Mükemmel fotoğraf ve video kalitesi.
 • Ortalama 5 yıl güncelleme alacak olmanın rahatlığı.

Eksi Yönleri:

 • Çerçevelerin kalınlığı.
 • Pil kapasitesi bazen yetmeyebilir.
 • Gece modu yok.
 • Kutudan 5w şarj aleti çıkması.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir