1. Anasayfa
 2. Apple
Trendlerdeki Yazı

Apple Watch SE Fiyatı ve Özellikleri – Apple Watch SE Alınır Mı?

Apple Watch SE Fiyatı ve Özellikleri – Apple Watch SE Alınır Mı?
Apple Watch SE Alınır Mı?
0

İçindekiler

Apple Watch SE Fiyatı ve Özellikleri tanıtılmasının ardından en çok merak edilenler arasına girdi. Gündelik hayatlarımıza artık iyice karışmış olan akıllı saat teknolojisinde bayrağı Apple çekiyor diyebiliriz. Dün teknoloji meraklısı herkesin neredeyse bir yıldır beklediği etkinlikte beklenen tanıtımların aksine 2 farklı Apple Watch ve iPad modeli tanıtıldı. Büyük beklentiler yaratan ve ses getiren etkinlikte en fazla dikkati çeken ürün ise Apple Watch SE oldu. Bu kadar büyük çaplı bir etkinlikte bu denli ses getirmeyi başaran akıllı saatin tanıtımından sonra Apple Watch SE Alınır Mı? Sorusu akılları kurcalamaya başladı. Gelin hep beraber bu ses getiren ürünü tüm detaylarıyla inceleyip aynı zamanda bu sorulara cevap bulmaya çalışalım.

Apple Watch SE İncelemesi
Apple Watch SE İncelemesi

Apple Watch SE Özellikleri

Resmi tanıtımı dün gece tamamlanmış olan ve muadili diye tabir edebileceğimiz saatlerden daha düşük bir fiyatla Türkiye pazarına giren Apple Watch SE’nin özellikleri şöyle;

 • -44 mm veya 40 mm kasa
 • -Retina Ekran (Series 3’e göre yüzde 30 daha büyük)
 • -Suya dayanıklı tasarım
 • -Yüksek ya da düşük kalp atış hızı bildirimi veya düzensiz kalp ritmi bildirimi
 • -Düşme veya yaralanma gibi durumlar için var olan Acil SOS bildirimi
 • -Düşme algılama
 • -Pusula
 • -Hep açık olan altimetre

Apple Watch SE teknik özellikleri hakkında gerekli bilgilendirmeleri yaptıktan sonra biraz kullanıcıların aklında oluşabilecek sorulara geçebiliriz.

Apple Watch SE Alınır Mı?
Apple Watch SE Alınır Mı?

Apple Watch SE Hangi Telefonlar Uyumlu?

Apple kendi ekosisteminin dışına pek çıkmayan bir şirket. Apple’ın bu özelliğin amacı kullanıcıları ekosistemi içerisinde hapis etmek. Ekosistem dışına çıkmamak derken söylemek istediğimiz. Çıkardıkları ürünler genelde sadece kendi cihazlarıyla tam uyumlu çalışmakta. Mesela siz farklı marka bir akıllı saat veya bileklik aldığınızda bu cihazı iPhone dahil tüm telefonlarda kullanabilirken. Apple Watch sadece iPhone telefonlar ile birlikte çalışabilmekte.

Apple’ın yeni akıllı saatini kullanmak için sadece iPhone sahibi olmak yetmiyor. Aynı zamanda güncel bir iPhone sahibi olmalısınız. Bu akıllı saat yalnızca IOS 14 ve üzeri bir IOS sürümü yüklü iPhone’larda çalışabiliyor. Yani bu telefonu kullanmanız için iPhone 6S veya daha yeni bir iPhone cihaza sahip olmanız gerekmektedir.

Apple Watch SE Always on Display Özelliğine Sahip Mi?

Bu sorumuzdan önce bilmeyen okurlarımız için kısa bir şekilde Always On Display Nedir? sorusunda yanıt vermek istiyorum. Always on display akıllı cihazların ekranını özel bir teknoloji ile sürekli açık kalmasını sağlayan bir teknolojidir. Cihazlar bunu yaparken mümkün olan en düşük güç kullanımına inerler. Bunu yapmak için ekrandaki birçok animasyonu devredışı bırakıp parlaklığı oldukça kısık seviyeye getirirler. Bu teknoloji sadece amoled panellerde çalışmaktadır.

Apple Watch SE bildiğimiz gibi Apple Watch Series 6 yanında uygun fiyatlı bir model olarak tanıtıldı. Bu cümleden de anlayabileceğiniz gibi bu yeni akıllı saatin abisi Apple Watch Series 6’ya göre özellik bakımından kısılmış durumda. Apple’ın uygun fiyatlı akıllı saatinde her zaman açık ekran bulunmuyor.

Apple Watch SE Fiyatı Nedir?

Apple Watch SE’yi kıyasa tabii tutmadan ve övmeye başlamadan önce isterseniz gelin bir de fiyatına bakalım. Dünkü tanıtım etkinliğinde kendisiyle beraber açıklanan veya daha önce açıklanmış herhangi bir akıllı saate göre daha uygun fiyatlı bir akıllı saat olduğunu söyleyebiliriz. Apple’ın yeni nesil akıllı saati Apple Watch SE’nin Türkiye başlangıç fiyatı 2699 lira olarak belirlendi. Fiyatın tek başına bir kriter olamayacağını varsayarak bu şık ve güzel tasarlanmış saatin muadilleriyle arasındaki karşılaştırmaya bakalım ve karar noktasına adım adım yaklaşalım.

Apple Watch SE Fiyatı
Apple Watch SE Fiyatı

Apple Watch Series 5 mi Apple Watch SE mi?

Apple Watch Series 5 veya Apple Watch Series 6 modellerine göre aralarında oluşan fiyat farkı yaklaşık bin lirayı buluyor.Peki Apple Watch SE ve saydığımız diğer modeller arasındaki farklar fazlasıyla küçük ve kullanımı kesinlikle etkilemeyen faktörler.Bunlara iki tane örnek verecek olursak ilk fark ve muhtemelen en gereksiz fark Apple Watch SE’nin Series 5-6’nın sahip olduğu barometrik altimetreye sahip olmaması.Barometrik altimetre basit bir şekilde tanımlayacak olursak bulunduğunuz ortamın atmosferinin sağlıklı olup olmadığını ölçmeye yarayan basınç altimetresidir.Diğer bir farklılık ise Apple Watch SE’nin sürekli açık olan bir ekrana sahip olmaması.

Apple Watch SE vs Apple Watch 6
Apple Watch SE vs Apple Watch 6

Apple Watch Series 5 ve 6’da saatinize vereceğiniz hafif bir açı ile ekranı görmeniz mümkün kılınıyordu ancak Apple Watch SE’de bu özellik bulunmuyor.Aradaki 1000 lira fark için yapmanız gereken tek ekstra eylem kolunuzu biraz daha çevirmek olacaktır.Bulunduğu Pazar dahilinde tüketicinin tüm ihtiyaçlarını karşılamayı başaran ve bunu yaparken çok da gerekli olmayan birkaç özellikten feragat ederek muadillerinden yaklaşık 1000 lira daha ucuza sahip olunabilen Apple Watch SE bize göre kesinlikle alınması gereken bir saat.Gerek şık ve sade tasarımı gerek renk seçenekleri ve bunlara ek olarak her ihtiyaca cevap vermesine rağmen daha ucuz olması Apple Watch SE’yi Apple Watch Series 5’in bir adım önüne çıkarıyor ve onu tam bir fiyat/performans ürününe çeviriyor.

Apple Watch SE Fiyatı ve Özellikleri içeriğimizin sonuna geldik. Akıllı saat konusunda Samsung tarafına da göz atmak isterseniz Samsung Galaxy Watch 3 İncelemesi için tıklayın.

yildiztakipci.com

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir