1. Anasayfa
  2. Apple
Trendlerdeki Yazı

iPhone Fiyatını Hak Ediyor Mu?

iPhone Fiyatını Hak Ediyor Mu?
0

İçindekiler

Yıllardır akıllara yerleşmiş bir düşünce var Apple ürünlerini çok pahalıya satıyor diğer markalarda daha ucuza daha iyi ürünler bulabilirsiniz. Özellikle geçtiğimiz senelerde çinli markaların ülkemizde yavaş yavaş boy göstermesiyle bu düşünceyi savunan Apple düşmanları daha da çoğalmaya başladı. Apple düşmanı demem biraz ağır gelmiş olabilir ama durum bu. Facebook’daki teknoloji gruplarına göz atarsanız telefon markalarının savunucuları arasında çıkan tartışmaları görebilirsiniz.

Bu yazımda bu meseleyi derinlemesine tarafsız bir şekilde inceleyerek iPhone Fiyatını Hak Ediyor Mu? sorusuna yanıt bulmayı amaçlıyorum. Eğer siz de bu tartışmanın içinde kendinizi bulursanız bu yazıyı tartıştığınız kişiye gönderebilirsiniz :)

Diğer Markalar Artık Fiyat Avantajını Kaybetti

Evet kabul ediyorum geçtiğimiz senelerde Apple’ın çıkardığı ürünlerin hepsi genelde piyasadaki teknolojik ürünlerin en pahalısı olurdu. O kadar fiyat farkı olurdu ki Apple ürün kullanmak zenginlik göstergesi olarak kabul edilirdi. Fakat günümüzde artık böyle bir fark kalmadı. Hatta diğer markalar artık iPhone fiyatlarını geçebiliyor.

Piyasadaki Değerini Koruyor

Bir android telefon aldığınızda bir sene sonra aldığınız fiyatın oldukça altına satabiliyorsunuz. Android telefonların çok hızlı değer kaybettiği bir gerçek. Onca para verip aldığım telefonun bu kadar hızlı değer kaybetmesi açıkcası bana biraz rahatsız edici geldiğini söylemeliyim. Eğer bir iPhone sahibi iseniz ve telefonunuza iyi bakarsanız aldığınız fiyatın çok aşağılarına inmeden telefonunuzu seneler sonra satma imkanına sahipsiniz. Mesela 4 yıl önce 2000 TL gibi bir fiyata almış olduğum iPhone 6 32gb cihazımı 1 hafta önce Gürgençler‘e götürdüğümde 1300TL geri ödeme yapabileceklerini söylediler.

Diğer Telefonlara Göre Daha Geç Yavaşlıyor

Şu an 2016’da çıkmış olan iPhone 7 model bir telefonu gidip alsanız hızı sizi asla mutsuz etmeyecektir. Hatta ne kadar akıcı bir telefon olduğunu söyleyeceğinizden eminim. Hatta inanmayacaksınız ama en son çıkan IOS 14 güncellemesini bile alacak bu telefon. Gelin bir de aynı yılda çıkan bir başka Android telefona bakalım. Göz atacağımız telefon Samsung Galaxy S7 ilk çıktığı zaman kıvrımlı ekranıyla beni gerçekten çok etkilemişti. Fakat şu an yüzüne bile bakan yok. Tamam kullanan vardır bunu anlarım fakat bir mağazaya gidip satın almaya kalkın bakalım bulabilecek misiniz? Piyasadan çoktan silinmiş durumda.

Piyasadan silinmiş olmasını bırakın Samsung bile fırlatıp bir köşeye atmış ve arkasına bile bakmadan yeni ürünleriyle yürümeye devam etmiş. Telefonun piyasadan silinmiş olmasını gayet normal buluyorum. Elinize aldığınızda sık sık uygulama çökmeleri ve arayüzdeki kasma donmalar ile karşılaşacaksınız. Apple tarafında ise iPhone 7 gibi günümüzde de oldukça hızlı ve akıcı, mağazalarda hala satılmaya devam eden bir telefon var. Evet zamanında belki iPhone daha pahalıydı ama kullanıcılar hala kullanmaya devam ediyor.

Servis Hizmeti Diğer Markalardan Açık Ara Önde

Bana göre bir üründen çok o ürünü aldıktan sonra verilen destek çok daha önemli. Ben de bir çok kez Apple’ın sunduğu desteği deneyimledim. Her şeyden önce biraz Apple Destek uygulamasından bahsetmek istiyorum. iPhone satın aldıktan sonra bence ilk başta yüklemeniz gereken bir uygulama. Bu uygulama ile Apple ürünler hakkında tüm sorularınızı gerçek Apple danışmanlarına yazışarak sorabiliyorsunuz. Bu uygulama diğer Markaların sitelerinde veya sosyal medya hesaplarındaki gibi basit bir uygulama değil.

Bu uygulama ile Apple Destek uzmanı sizin telefonunuza uzaktan test yapabiliyor, durumunu görüntüleyebiliyor hatta izninizle cihazınıza bağlanarak gerekli işlemleri gerçekleştiriyor ve sorununuzu çözüyor. Samsung’un sitesinde de canlı destek bulunuyor. Tarafsız olmak için oraya da bir uğradım ve tamamen kurgu bir sorun belirttim. Zaten pek bir şey beklemiyordum çünkü herkesin sitesine kurabileceği basit bir canlı destek yazılımı kullanılıyor. Cevap olarak bana bir link yolladılar uzun uzun sorunun ne olabileceği ve nasıl çözülebileceği yazıyor. Yani bildiğiniz kullanım kılavuzu gibi bir şey yollayıp uğurladılar ülkemizde bu kadar önemli bir pazara sahip bir üreticinin destek işini geliştirmesi gerektiğini düşünüyorum.

Fiziksel olarak servise gelecek olursak, şu ana kadar ben bir sorun yaşamadım. Genelde Apple cihazlarda değişim yolunu tercih eden bir marka. Fakat biraz Samsung tarafını incelediğimde servis kısmında çok fazla şikayet ile karşılaştım. Benim bir deneyimim olmadığı için yorum yapamıyorum.

5 Yıl Yazılım Güncellemesi Alıyor

Evet yukarıda zaten uzun yıllar kullanılabildiğini belirtmiştim. Fakat ek olarak bir başlıkta kısaca belirtmek istedim çünkü bence oldukça önemli bir konu. Android telefonlar piyasa çıktıkları andan itibaren sadece iki ana android güncellemesi alırlar. Bence bu oldukça telefondan soğutan bir durum. Yazılım güncellemeleri ile eklenen yeni özellikleri sadece izlemek ve deneyimleyememek gerçekten rahatsız edici.

Sonuç

iPhone Fiyatını Hak Ediyor Mu? sorusunun cevabına gelecek olursak, iPhone sunduğu uzun kullanım süresi ve değer kaybının az olmasıyla bana göre parasını kesinlikle hak ediyor. iPhone alınmaz çöp diyenlerin yorumlarını aşağıda bekliyorum. Apple’ın fiyat/performans olarak satışa sunduğu iPhone SE telefonunu buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir