1. Anasayfa
  2. Rehber

İnternet Sitenizi Nasıl Hızlandırırsınız?

İnternet Sitenizi Nasıl Hızlandırırsınız?
İnternet Sitenizi Nasıl Hızlandırırsınız
0

İnternet siteleri, sahiplerine düzenli reklam geliri getiren en güzel para kazanma kaynaklarıdır ancak yoğun emek isterler. Sitelerin okuyuculara her gün taze güncel ve değerli bilgiler vermesi ve bunları görsellerle zenginleştirmesi gerekiyor. Böylece ziyaretçi sayısı artacak; siteye rağbet artınca da reklam gelirleri düzenli bir şekilde yükselecektir.  Siteler için bakım SEO çalışmaları çok önemlidir. Site içeriklerinin çok kaliteli olması sadece bir faktördür. Bu yüzden site hızlandırma yöntemleri mutlaka her site sahibinin bilmesi gereken yöntemlerdir. Bu içeriğimizde de internet sitenizi nasıl hızlandırırsınız sorusuna yanıtlar bulacaksınız. Site hızının çok yüksek olmasının avantajı; gelen ziyaretçinin aradığını hemen bulmasını sağlamak sayfalar arasında hızla gezinmesine yardımcı olmaktır. Sayfa açılış hızı düşük olan sitelerden ziyaretçiler sıkılır ve kapatıp başka siteye yönlenirler.  Temel amaç gelen ziyaretçileri memnun etmektir.

site hızlandırma yöntemleri
site hızlandırma yöntemleri

Site Hızını Arttırma Aşamaları

Site hızınızı arttırmak için geniş bir bant hizmeti veren iyi bir host alanı kiralamak gerekiyor.  Makalelere resim yüklerken çok yüksek çözünürlüklü resimler videolar yerine sıkıştırılmış kaliteli resimler kullanmak gerekiyor. İyi bir site optimizasyonu yapılması gerekiyor. Screaming Frog SEO Spider programını indirerek; sitenizde yolunda gitmeyen ve sorun olan tüm engelleri görebilirsiniz. Makalelerinizi yazarken; başlıkların minimum 30 karakter maksimum 60 karakter olması gerekiyor. Mobil cihazların da internete yoğunlaşması nedeni ile başlıkların tam görünmesi için maksimum 50 karakter olmasına dikkat edilmelidir. Site hızlandırma yöntemleri mutlaka her site sahibinin bilmesi gereken yöntemlerdir.

 Sitede aynı konuyu anlatan içeriklerin birden çok olmaması gerekiyor.  Ayrıca sık sık site hızınızı de ölçmeniz gerekiyor. Bunun için bedava araçlardan biri PageSpeed Insights Tool aracıdır. Bununla site hızınızı ölçebilirsiniz.  Site hızlandırmanın birinci aşaması iyi bir hosting seçmek. Mümkün olan en yüksek bantlarda hizmet veren hosting seçimi önemlidir. Sitenizi yavaşlatan tema seçimi de sitenize zarar verir. O nedenle en iyi ve en hızlı Wordpress tema seçmeniz gerekiyor. Web sitesi yüklenirken site hızını yüzde 80 oranında kullanılan görseller CSS komutları belirliyor.  Chrome internet tarayıcı size sitenizi analiz etme imkanı veriyor böylece HTTP istek sayısını ortaya çıkarabilirsiniz. 

Screaming Frog SEO Spider programını kullanarak da bu analizi yapabilirsiniz. Chrome üzerinde HTTP isteklerini görmek için sitenize Chrome’den girin, sağ tık yapın ve incele dedikten sonra Network seçeneklerini tıklayıp istekleri görün. Sonra da sitenizden sileceklerinizi silin. Böylece siteniz hızlanır. Veri tabanı sorgusunu azaltan Önbellek etkinleştirme işlemini yaparak sitenizin görüntülenme hızını yükseltebilirsiniz. Sitenizdeki resimleri sıkıştıracak eklentiler kullanın. Ya da isterseniz Photoshop ile resimlerin kalitesini düşürmeden boyutlarını küçültün. İçerikleriniz 2.000 kelime ve üzerinde ise, sayfa bölmeyi deneyin. Veri tabanınızı sık sık optimize edin. Sürekli güncel kalın. cPanel sürümünüzü yükseltin. Sitenizde error_log dosyalarınızı temizleyin.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir