1. Anasayfa
 2. Apple

Apple İPhone 12 Modelleri ve Özellikleri

Apple İPhone 12 Modelleri ve Özellikleri
Apple İPhone 12 Modelleri ve Özellikleri
0

İçindekiler

Apple’ın yeni çıkartacağı ve teknoloji severleri oldukça heyecanlandıran Apple iPhone 12, merak konusu haline geldi. Türkiye’de 15 Eylül tarihinde her yıl olduğu gibi bu yılda internet üzerinden izlenebilen tanıtım etkinliği Apple Park’ta gerçekleştirildi. Bu yazımızda, tasarım olarak geçmişe dönüş yapan iPhone 12 modelinin özellikleri, fiyatı, tasarımı ve modelleri gibi bilgileri sizlerle paylaşacağız.

İPhone 12 Modelleri Nelerdir?

Geçtiğimiz yıl çıkartılan iPhone 11 modeli, ön plana çıkmayı başarmış ve herkes tarafından sevilerek kullanılmıştı. Her sene olduğu gibi bu yıl da harika telefon modelleriyle rakiplerine meydan okuyan Apple, iPhone 12 modeli ile sevenlerini karşılıyor.

Apple iPhone 12 modelleri:

 1. İPhone 12,
 2. İPhone 12 pro,
 3. İPhone 12 max ve
 4. İPhone 12 pro max şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Bu modellerin özellikleri ve tasarımları birbirlerinden farklı olmakla birlikte doğal olarak fiyatları da birbirlerinden farklı olacaktır.

İPhone 12

Dört farklı model ile karşımıza çıkan Apple iPhone 12 ile Apple, iPhone 11 modelindeki marka stratejisini genişletmeyi hedefliyor. Alüminyum gövde yapısına ve 5,4 inç ekrana sahip olan telefon aynı zamanda 2532 x 1170 piksel çözünürlük sunan bir OLED ekrana sahip.

iPhone 12 telefon ailesinin arka kamera kısmında yeni nesil iPad Pro’da bulunan bir teknoloji olacak ve telefonun arka kamerası geniş açılı fotoğraflar yakalamak için de harika imkanlar sunmakta. Apple tarafından yeni çıkartılan telefon ailesinin başlangıç serileri arasında yer alan iPhone 12 ve 12 Max’in iPhone 11 ile aynı renk seçeneklerine sahip olduğu fakat iPhone 11 modeline ek olarak açık turuncu rengin de yer alacağı görülmektedir.

Suya dayanıklılık ve Face ID özelliği bulunan telefonda 4 GB RAM yer almaktadır. Aynı zamanda 128/256 GB aralığında tercih edilebilen hafıza seçenekleriyle de şimdiden merakla beklenen telefon serisinin ilk modeli iPhone 12’nin oldukça donanımlı bir yapıya sahip olduğu görülmektedir.

İPhone 12 Max

İPhone 12 max, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro arasında bir geçiş modeli olarak değerlendirilmekte. Fiyat olarak iPhone 12 den iPhone 12 Pro Max arasında oldukça büyük farklılıklar yer almaktadır. İPhone 12 Max’in ise bu ikisinin ortasında bir fiyata sahip olacağı tahmin edilmektedir. Bunun yanı sıra iPhone 12 max ile iPhone 12 Pro arasında boyut bakımından bir farklılık olmadığı görülmektedir.

İPhone 12’de olduğu gibi iPhone 12 Max’te de alüminyum çerçeve yer almaktadır. 6,1 inç ekrana sahip olan telefonun 2532 x 1170 piksel çözünürlüğe sahip olan OLED ekranı bulunmaktadır. Beyaz, siyah, yeşil, sarı, mor, kırmızı ve turuncu renkleriyle karşımıza çıkan telefonun özelliklerinin iPhone 12 ile neredeyse aynı olduğu göze çarpmaktadır.

İPhone 12 Pro

İPhone 12 ve max modellerinden ayrı olarak paslanmak çelikten oluşan gövdesi dikkat çekmektedir. Yine 6.1 inç büyüklüğünde 2532 x 1170 piksel çözünürlüğe sahip OLED ekrana sahip olan modelin, fiyatı da diğerlerine oranla bir tık daha fazla olacak.

Apple İPhone 12 Modelleri ve Özellikleri
Apple İPhone 12 Modelleri ve Özellikleri

İPhone 12 Pro Max

Apple İPhone 12 serisinin en üst modeli olan iPhone 12 Pro Max, Pro modelinde olduğu gibi paslanmaz çelikten yapılmış bir gövde yapısına sahiptir. 6,7 inç ekrana sahip olan telefonun yenileme hızının 120 Hz olduğu görülmektedir. İPhone 12 modeline göre ekran büyüklüğü daha fazla olan telefonun 2778 x 1284 piksel çözünürlük sunan OLED ekrana sahip olduğu görülmektedir. iPhone 12 ve Max modellerden ayrı olarak arka kamera kısmında ana kamera + geniş açılı kamera + telefoto + lidar kameraları ve özellikleri yer almaktadır.

İPhone 12 Serisinin Genel Özellikleri

Apple iPhone 12 modelinde eskiye dönük bir tasarım çalışması yapmış bulunmakta. İPhone 6 modelinden sonra iPhone 11’e kadar var olan yuvarlatılmış köşeler, iPhone 12 modeli ile birlikte keskin hatlara sahip bir yapı kazanmaktadır.

Aynı zamanda telefonun sol kısmında yer alan sessize alma mandalının da şekil değiştirdiği görülmektedir. İPhone 12 serisine eklenen yeni lidar özelliği sayesinde artık kullanıcılar etraftaki şeylerin 3 boyutlu haritalandırmasını yapabilecekler. Bu özellik ile birlikte arttırılmış gerçeklikte ileri seviyeye ulaşıldığı görülüyor.

Renk konusunda iPhone 11’de yer alan benzer renklerin yanı sıra ayrı olarak turuncu ve lacivert rengin de modellerde yer alacağı görülüyor. Yeni ıphone modellerinin ön kamera kısmında bulunan çentiğin de küçüldüğü görülmektedir.

İPhone 12 Tahmini Türkiye Satış Fiyatları

Henüz yeni çıkan iPhone 12 ailesinin tanıtımı Apple tarafından yapılmış olsa da bu telefonların Türkiye’de hangi fiyata satılacağı konusunda kesin bir durum söz konusu değil. Fakat Apple, çıkarmış olduğu iPhone 12 serisinin fiyatlarının, iPhone 11 modeli ile aynı veya yakın olacağı düşünülüyor.

 1. İPhone 12: Kur karşılığı ~4.450 TL, vergiler dahil ~8750 TL
 2. İPhone 12 Max: Kur karşılığı: 5.140 TL, vergiler ile birlikte: 10.100 TL
 3. İPhone 12 Pro: Kur karşılığı: 6.858 TL, vergiler ile birlikte: 13.485 TL
 4. İPhone 12 Pro Max: Kur karşılığı: 7.544, vergiler ile birlikte: 14.835 TL

Fiyatların bu şekilde olacağı düşünülse de yeni modellerde Apple’ın kutu içeriğini kısması, telefon maliyetlerini arttıracak gibi gözüküyor.

İPhone 12 Kutu İçeriği

Apple İPhone 12 modelinin tanıtımının yapılmasının ardından telefonun kutu içeriği oldukça dikkat çekti. Yeni çıkan iPhone modellerinin kutusunda yalnızca bir telefon ve usb kablo girişinin yer alması yani kutu içeriğinde kısıtlamalara gidilmesi kullanıcılar için dezavantaj oluşturmaktadır. İPhone 12 modelinin maliyetlerini kısmak amacıyla Apple, kutu içeriğinde şarj cihazı ve kulaklığa yer vermeyecek. Dolayısıyla yeni bir iPhone 12 satın alan kullanıcılar, kutu içerisinden yalnızca bir şarj ve veri aktarım kablosu ile kullanım kılavuzu çıkan bir telefon modeli ile karşı karşıya kalacak.

twitter takipçi

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir