1. Anasayfa
  2. Haber

Ankapark Mansur Yavaş Yüzünden Mi Çürüdü? 

Ankapark Mansur Yavaş Yüzünden Mi Çürüdü? 
Ankapark Mansur Yavaş Yüzünden mi Çürüdü?
0

İçindekiler

Melih Gökçek döneminde “Dünya’nın en büyük tema parkı” adı altında inşa edilen Ankapark son zamanların en çok konuşulan konusu. Bunun nedeni ise Ankapark’ın 3 yıl süren hukuk mücadelesi sonunda 18 Temmuz 2022 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediyesine devredilmesi. 

Ankapark’ın Maliyeti Ne Kadar?

Ankapark 1 milyon 300 bin metrekare kapladığı alan ile gerçekten çok büyük bir park. Parkın maliyeti de kendisi gibi oldukça büyük ve tam tamına 801 milyon dolar  maliyetle inşa edildi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yapmış olduğu açıklamada bu para ile 6 adet Fatih Sultan Mehmet Köprüsüdikilebileceğini söyleyerek maliyetin ne kadar çok olduğuna dikkat çekti.

Ankapark’ın Son Durumu 

Ankapark’a yaklaşık 3 yıldır hırsızlar hariç kimse girmiyordu. Hal böyle olunca milyon dolarlık park maalesef bakımsız kaldı ve çürümeye yüz tuttu. Mansur Yavaş  parkın son halini Twitter hesabında paylaştığı video ile gözler önüne serdi. Video paylaşılması ardından etkileşim rekorları kırdı. Atılan bu tweeti destekleyen kullanıcılar yanında Mansur Yavaş’ı eleştiren kullanıcılar da vardı. İşte Mansur Yavaşı eleştiren bir kaç tweet:

Eleştirilere göre Ankapark’ın son halinin sorumlusunun Mansur Yavaş olduğunu savunan bir kesim mevcut. Kullanıcılara göre, Mansur Yavaş yönetimi Ankapark’ın işletilmesini engelleyerek çürümesine neden oldu ve 801 milyon dolarlık yatırım Mansur Yavaş yüzünden çöp oldu. Peki bu gerçekten doğru mu?

Anka Park Son Durumu
Anka Park Son Durumu
Ankapark Son Durumu
Ankapark Son Durumu

Ankapark Mansur Yavaş Yüzünden mi Çürüdü? 

Ankapark 20 Mart 2019 tarihinde Wonderland Eurasia adıyla ziyarete açıldı. İşleten şirketin biriken borçlarından dolayı Eylül 2019’da parka haciz uygulandı. Parkın biriken 2 milyon değerinde elektrik borcu nedeniyle aynı yılın Aralık ayında elektriği kesildi ve karanlığa gömüldü. Bir süre sonra parkın elektrik borcunun bir kısmı ödendi ve elektriği tekrar açıldı. Fakat park ziyaretçi sayısındaki önlenemez düşüşnedeniyle 20 Ocak 2022 tarihinde tamamen kapatıldı.

Parkın tarihçesine baktığımızda aslında projenin son derece başarısız olduğunu görmekteyiz. Mansur Yavaş projenin başarısız olduğunun farkındaydı fakat halkın parasıyla yapıldı bilinciyle göreve geldiği andan beri Ankaparkı devralmak için hukuk mücadelesi verdi. Maalesef bu mücadele 3 yıl sürdü ve Ankara Büyük Şehir Belediyesi Temmuz 2022’de enkazı devraldı.

Özetleyecek olursak Mansur Yavaş, Melih Gökçek ve belli bir kesimin iddia ettiği gibi parkı çürümeye terk etmedi Parkın tekrar kullanılması için 3 yıl süren bir hukuk mücadelesi vererek parkın Ankara Büyükşehir Belediyesine devredilmesinini sağladı. Şimdi ise parkın nasıl değerlendirileceği konusunda Ankara halkının fikirlerini topluyor.

Ankapark Ne Olacak?

Parkın Ankara Büyük Şehir Belediyesine devrinden sonra kamuoyunda en çok konuşulan konulardan biri de parkın akıbetinin ne olacağıydı. Mansur Yavaş yapmış olduğu basın toplantısında tüm sorulara cevap verdi. Parkın akıbetine sosyal belediyecilik anlayışıyla Ankara halkının karar vereceğini duyurdu. 

Ankarpark'a Ne Olacak?
Ankarpark’a Ne Olacak?

Sizler de Ankapark hakkında söz sahibi olmak istiyorsanız buraya tıklayarak fikrinizi belirtebilirsiniz. 

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir