1. Anasayfa
 2. Uygulamalar

Android Telefonda Uygulama Gizleme

Android Telefonda Uygulama Gizleme
Android Telefonda Uygulama Gizleme
1

İçindekiler

Pek çok kullanıcı android cihazlarında kullandığı uygulamaların gizliliğine önem veriyor. Cihazlarına indirmiş oldukları uygulamaları kişiselleştirebilmeleri kullanıcılara gizlilik ve özgürlük alanı tanıyor. Android cihazlar İOS cihazlara oranla gizlilik açısından daha az korunaklı olsa da kolay kişiselleştirilebilir olmaları sayesinde avantaj sağlıyor. Özellikle kişisel bilgileri içeriğinde depolayan uygulamaları kullanan kullanıcılar için gizlilik büyük önem arz ediyor. Örneğin fotoğraflarınızın ya da mesajlarınızın depolandığı uygulamaları herkesin görmesini istemiyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda android telefonunuzdaki uygulamaları gizleyerek kişisel bilgilerinize üçüncü şahıslar tarafından ulaşılmasını engelleyebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere ayrıntılı olarak android telefonda uygulama gizleme işlemi nasıl gerçekleştirilir, ayrıntılı olarak anlattık.

Android Telefonda Uygulamalar Nasıl Gizlenir?

Android telefonunuzda bulunan özel uygulamalarınızı gizleyerek başkaları tarafından uygulamalara erişimi engelleyebilirsiniz. Genel olarak android telefonda uygulama gizleme işlemleri aynıdır. Android telefonunuzun ana ekran kısmından uygulamalar bölümüne erişebilir ve dilediğiniz uygulamayı seçerek ‘Uygulamayı Gizle’ seçeneğine dokunarak gizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bazı telefon markalarındaysa direkt olarak uygulamaya basılı tutarak ‘Uygulamayı Gizle’ seçeneğini seçebilirsiniz. Sizler için Samsung ve Huawei model telefonlarda uygulamalar nasıl gizlenir açıkladık.

Samsung Model Telefonlarda Android Uygulama Gizleme:

 • Öncelikle android telefonunuzdan ‘Ayarlar’ kısmına erişiminizi gerçekleştirin.

 • Daha sonra, açılacak olan seçenekler arasından ‘Ekran’ yazılı seçeneğe dokunun.

 • Ekran ayarları karşınıza gelecektir. Buradan ‘Ana Ekran’ yazılı olan seçeneğe dokunun.

 • Gizlemek istediğiniz uygulamayı seçin. Son olarak ‘Uygulamayı Gizle’ seçeneğine dokunun.

Bahsetmiş olduğumuz adımları izlediğiniz takdirde Samsung model cihazınızdan android telefonda uygulama gizleme işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle uygulama gizliliğinizi sağlayabilirsiniz.

Huawei Model Telefonlarda Android Uygulama Gizleme:

 • Telefonunuzun mevcut ‘Ayarlar’ kısmına giriş yapın.

 • Ardından ayarlar kısmında bulunan ‘Güvenlik ve Gizlilik’ kısmına giriş sağlayın.

 • Bu kısma giriş yaptığınızda ‘Private Space’ yazan bir seçenek göreceksiniz. Bu seçeneğe dokunun. Ekrana uygulamanız gereken çeşitli talimatlar çıkacaktır. Bu talimatları sırasıyla ve eksiksiz bir şekilde takip edin.

 • Son olarak gizlemek istediğiniz uygulamayı seçin.

Huawei marka cihazlar android telefonda uygulama gizleme işlemi Samsung modellere göre farklılık göstermektedir. Ancak anlattığımız adımları takip ettiğinizde kolaylıkla uygulama gizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Uygulamaları gizlemek yerine uygulamadan gelen bildirimleri de gizleyebilirsiniz. Bunun için cihazınızın ayarlar kısmından bildirim ayarlarına erişin. Buradan bildirimlerini gizlemek istediğiniz uygulamaları seçin. Böylelikle uygulama bildirimleri ana ve bildirim ekranlarınıza düşmeyecektir.

Android Uygulama Reklam Engelleme

Günümüzde pek çok telefon uygulaması ücretli hale getirildi. Kullanıcıların birçoğuysa bu uygulamalara para ödememek için ücretsiz sürümlerini kullanıyor. Ücretsiz sürümlerde ise karşılaşılan en büyük sorun reklamlar. Oyun oynarken ya da eğlenceli bir video izlerken bir anda ekranda beliren reklamlar android kullanıcılarını rahatsız ediyor. Bu durumdan ücret ödemeden kurtulmak içinse sizlerle android uygulama reklam engelleme uygulamalarını paylaşacağız. Oldukça popüler olan bazı android uygulama reklam engelleme uygulamalarından bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • AdAway

 • Block This

 • Adblock Plus

 • Browsers with ad-block

AdAway: Android cihazlarda rahatsız edici reklamları engellemek için en kullanışlı reklam engelleme uygulamalarından bir tanesidir. Oldukça kolay bir ara yüze sahip bu uygulamayla reklamlardan kurtulabilirsiniz. Cihazınıza bir kere kurmanız yeterlidir. Ancak, AdAway’in sahip olduğu dezavantajlar da mevcut. Uygulama yalnızca root işlemi görmüş cihazlarda kullanılabilmektedir. Bu uygulamadan yararlanabilmek için telefonunuza root işlemini uygulamanız gerekiyor.

Block This: Bir başka popüler reklam engelleme uygulamasıdır. Tamamen ücretsiz olarak kullanımınıza sunulan bu uygulama sayesinde android cihazınıza indirdiğiniz uygulamalarda karşınıza çıkacak sinir bozucu reklamlardan kurtulabilirsiniz. Bu uygulamanın bir diğer avantajıysa diğer reklam engelleme programlarına nazaran daha az enerji tüketmesidir. Block This uygulamasını hem Google Play Store hem de kendi resmî web sitesinden edinebilirsiniz.

Adblock Plus: Yine ücretsiz olarak kolaylıkla temin edebileceğiniz başka bir reklam engelleme uygulaması. Oldukça popüler bir uygulama olan Adblock Plus kolay kullanılabilir olmasıyla sıklıkla tercih ediliyor. Kullanıcı dostu uygulamalar arasında yer alan Adblock Plus AdAway’den farklı olarak hem root işlemi görmüş hem de root işlemi görmemiş uygulamalarda çalışabiliyor. Reklamları otomatik şekilde engelleyen Adblock Plus uygulamasını kendi resmi internet sitesi üzerinden indirebilirsiniz.

Browsers with ad-block: Yalnızca uygulamalarda değil aynı zamanda internet sitelerinde gezinirken de reklamlarla karşılaşmak kullanıcılar için çok büyük bir problem. Browser with ad-block programı sayesinde çeşitli web sitelerinde karşınıza çıkabilecek reklamları anında engelleyebilirsiniz. Ücretsiz şekilde kullanıcılara sunulan bu uygulamayı Google Play Store üzerinden güvenli bir şekilde edinebilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir