1. Anasayfa
  2. Oyun

Xbox Series S Alınır Mı? Xbox Series S Özellikleri ve Fiyatı

Xbox Series S Alınır Mı? Xbox Series S Özellikleri ve Fiyatı
1

Xbox Series S alınır mı? Son günlerde Microsoft’un piyasaya sürdüğü Xbox’un yeni serisi üzerinde kullanıcıların en çok cevabını aradığı sorulardan birisi bu. Microsoft, Xbox Series X ile birlikte düşük donanım ve uygun fiyat olacağını belirttiği Xbox Series S’in çıkış tarihi ve özellikleri belirtilmişti. Bu yazımızda sizler için Xbox Series S modelinin fiyatı ve özelliklerini detaylarıyla inceleyeceğiz.

Microsoft ve Sony’nin kıyasına rekabetinin sürdüğü bu ortam aslında kullanıcılara yaramış gözüküyor. Özellikle Xbox Series S’in bu rekabete bambaşka bir boyut kazandıracağı apaçık ortada. Kullanıcıları daha fazla meraklandırmadan dilerseniz gelin birlikte Xbox Series S özellikleri, Xbox Series S fiyatı ve Xbox Series S çıkış tarihi gibi konuları detaylıca inceleyelim.

Xbox Series S Özellikleri

  • İşlemci: 8 çekirdekli 3.6Ghz AMD Zen 2
  • Ekran kartı: 4 TFLOPs AMD RDNA 2
  • Bellek: 10GB GDDR6
  • Depolama alanı: 512 GB SSD
  • Çözünürlük: 2560 x 1440 (4K destekli)

Xbox Series S donanım özelliklerine bakıldığı zaman düşük bir donanıma sahip gibi gözükse de, aslında birçok oyuncu tatmin edebilecek düzeyde diyebiliriz. Xbox Series S ekran kartı olarak AMD üreticisinin 4 TFLOPs AMD RDNA 2 modelinin tercih edildiğini görüyoruz. 1440p çözünürlüğe sahip olan Xbox Series S fps desteği olarak ise 120 fps’de oyun oynatma özelliğine sahip. Ayrıca Xbox Series X modeline bakıldığı zamanda bellek alanında biraz daha kısıtlamaya gidildiğini görüyoruz. Xbox Series X ‘de 16 GB hafıza varken, Xbox Series S hafızası 10 GB’a düşürülmüş bir hafıza mevcut.

xbox series s özellikleri

Xbox Series S depolama alanı olarak 512 GB’lık bir alana sahip olacak. Bu depolama alanı yeni oyunların boyutuna bakıldığı zaman yetersiz gibi gözükse de, Microsoft’un bulut teknolojisi üzerinden oyunları indirmeye gerek kalmadan oynanmasını sağlamak amacıyla geliştirdiği Project X Cloud projesini hatırlatma istiyoruz. Bu sistem sayesinde oyuncuların yüksek depolama alanlarına ihtiyaç duymayacağını düşünüyoruz. Ancak yine de oyunları indirip kütüphanelerinde saklamak isteyen oyuncular için Xbox Series S depolama alanının genişletmek amacıyla 1 TB’a kadar SSD satışlarının olacağını söyleyebiliriz.

Xbox Series S, ışık hüzmelerini gerçek hayattaki gibi ekrana da aynı şekilde yansıtarak grafiklerin grafiklerin daha gerçekçi görünmesini sağlayacak olan Ray Tracing özelliğine de sahip olacak. Ses sisteminde ise Uzamsal Ses teknolojisini destekleyen Dolby Atmos ve Dolby Vision ses sistemi kullanılacak.

Xbox Series S geriye uyumluluk konusunu da detaylandıralım. Xbox Series S önceki eski nesil konsollar olan Xbox, Xbox 360 ve Xbox One’daki oyunlarla geriye uyumlu olacak, bu sayede yüksek kare hızları, yüksek çözünürlük, geliştirilmiş doku filtreleme ve otomatik HDR desteği olacak. Bu sayede Xbox Series S, CPU, GPU ve SSD’sinin tam gücünü kullanarak normal bir şekilde çalışacak.

https://www.youtube.com/watch?v=KHLfCFMKxPg&ab_channel=Xbox
Xbox Series S Tanıtım Videosu

Xbox Series S Fiyatı

Xbox Series S için Microsoft 299 dolarlık tavsiye edilen bir satış fiyatı belirledi. Microsoft’un tavsiye edilen satış fiyatı 299 dolar fakat Türkiye’ye gelişinde vergilendirmelerle birlikte fiyat biraz daha yüksek olacak gibi duruyor. Dolayısıyla Türkiye’deki Xbox kullanıcıları, Xbox Series en ucuz nasıl sahip olurum sorusunun cevabını arıyor. Konsolun, Türkiye’deki satış fiyatının 4899 TL civarında açıklanmasıyla, konsola ucuza sahip olmak pek mümkün görünmüyor.

Xbox Series S özellikleri ve fiyatına bakıldığı zaman, f/p değerlendirmesi yaparak Xbox Series S alınır mı? Sorusuna da bir yanıt verelim.

Özelliklerine bakıldığı zaman, yeni neslin en uygun konsolu diyebiliriz. Yüksek çözünürlük ve 120 fps’de oyun oynatma özelliği sayesinde kullanıcılarına bu fiyata gerçekten iyi bir oyun deneyimini sunduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca video oyunlarının Netflix’i olarak adlandırılan game pass avantajı ve geriye uyumluluk özellikleri sayesinde de tercih edilme sebebi olacaktır.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir