1. Anasayfa
  2. Samsung

Samsung’un Uygun Fiyatlı Tableti Tab S6 Lite Alınır mı?

Samsung’un Uygun Fiyatlı Tableti Tab S6 Lite Alınır mı?
1

İçindekiler

Samsung son zamanlarda ürünlerinin kırpılmış hallerini Lite adı altında satışa sunarak satış oranlarını arttırmaya çalışıyor. Samsung bu hamlesini bu sefer de Apple’ın iPad Pro modelinin karşısına çıkardığı Tab S6 modeli için uygulamış.

Galaxy Tab S6 Lite
Galaxy Tab S6 Lite

Malzeme Kalitesi ve Tasarım İyi Seviyede

Tabletteki soğuk metal hissiyatı gayet başarılı. Tabletin arka kısmı ve çerçeveleri alüminyum malzemeden üretilmiş. Tableti ilk duyduğumda isminde geçen Lite ibaresinden dolayı tablet plastik malzemeden üretilmiştir gibi bir ön yargıda bulunmuştum fakat Samsung beni şaşırttı.

Tabletin ön tarafından bakıcak olursak ekran kasa oranı fiyatın a göre gayet iyi. Biraz kare formuna yakın Apple iPad 7. nesil’e göre daha dikdörtgen yapıda olan tableti bu formunu bazı kullanıcılar daha çok sevmiş durumda.

Kutu İçerisinden Kalem Çıkıyor

Apple iPad 7. Nesil rakibi olduğunu söylemiştim. Samsung’un koz olarak ortaya attığı en önemli nokta kutu içeriğinde s-pen bulunması. Bildiğimiz gibi Apple kalemi Apple Pencil ismiyle ayrı olarak 1. nesilini 750 TL gibi bir fiyata satıyor.

Arttırılabilir Hafıza

Galaxy Tab S6 Lite 1TB’a kadar arttırılabilir hafızayla geliyor. Rakibi iPad 7. nesil’e göre çok önemli bir artı bu çünkü rakibinde 2800TL fiyatıyla 32GB depolamaya mahkumsunuz. Ayrıca depolama alanını yükseltmek isterseniz en yüksek 128 GB modeli mevcut ve aradaki fiyat farkı 700TL.

Galaxy Tab S6 Lite
Galaxy Tab S6 Lite Renk Seçenekleri

Kulaklık Girişi ve Kaliteli AKG Hoparlörler

Son zamanlarda mobil cihazlarda görmemizin zor olduğu kulaklık girişi bu tablette mevcut. Bunun yanında tabletin iki tarafında Samsung’un bünyesine kattığı AKG marka stereo hoparlörler bulunuyor. Bu hoparlörler gayet kaliteli ve yüksek sesler veriyor bu sayede tabletinizde film ve video izlemek oldukça keyifli bir hal alıyor.

Ekran Bu Sefer Üzdü

Adındaki Lite kelimesinden dolayı incelemeye başlarken oldukça korkmuştum. Samsung cihazındaki Lite ibaresini getirdiğinde oldukça acımasız olabiliyor. Lite ibaresinin hakkını ekranda vermiş gibi gözüken Samsung karşımıza parlaklık konusunda yetersiz kalan TFT bir ekranla karşımıza çıkmış. Film izlerken ve oyun oynarken AMOLED ekranlara göre oldukça soluk kaldığını söylemeliyim.

Kutu İçeriğine Dahil Olan S-Pen Sevindirdi

Samsung rakibi Apple’ın aksine kalemi kutu içeriğine dahil etmiş. Bu kalem not almak için gayet yeterli fakat Apple Pencil’ın yanında biraz oyuncak gibi kaldığını söylemeden geçemeyiz. Samsung’a bak Apple’ın parayla sattığını ücretsiz olarak veriyor diye bir düşünceye kapılmayın bu kalemler aynı segmentte kesinlikle değil. Kalemin manyetik olarak tablete yapışması güzel olmuş böylece kalemi kaybetmeniz zorlaşacaktır.

Galaxy Tab S6 Lite ve Kalemi
Galaxy Tab S6 Lite ve Kalemi

Samsung Galaxy Tab S6 Performansı Üzdü

Tablet pek sevemediğimiz Exynos 9611 işlemci ile geliyor. Bu işlemciden çok üstün bir performans beklememeniz gerektiğini belirtmeliyim. Apple iPad 7. nesil performans anlamında bu tablete göre oldukça önde. Hatta iPad’in daha uzun yıllar yavaşlamadan çalışacağına garanti edebilirim.

Tablette ekranlar arası ve uygulamalar arası geçişlerde zaman zaman yavaşlamalar oluyor. Bir tablette böyle şeyler görmek oldukça can sıkıcı. Rakibi olan iPad’de bu tür sıkıntılar kesinlikle yer almazken Samsung bu konuda oldukça geri kalmış.

Tablette oyun oynamak isteyenler için şunları söyleyebilirim. Bu tablette oyun oynayabilirsiniz fakat grafik ayarlarını düşürmeniz gerekecektir. Oyunlardan istediğiniz performansı alamayabilirsiniz.

Galaxy Tab S6 Lite Pil Ömrü Nasıl?

Bir tablette pil ömrü oldukça önemli, bu tablette de 7040mAh kapasiteli bir pil kullanılmış. Bu büyük pil 15w hızlı şarj ile şarj ediliyor fakat pilin büyüklüğüne oranlar bu değer oldukça düşük kalıyor ve tabletin şarj olması biraz zaman alıyor. Kullanım süresine gelecek olursak tatmin edici tipik bir kullanım senaryosunda sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

Sonuç

Tableti 2300-2500 arası başlangıç fiyatıyla satın alabilmek mümkün. Not almak, internette gezinmek, bir şeyler izlemek için güzel bir tablet. Fakat bir tablet alacak olsaydım daha uzun ömürlü olacağını düşündüğüm performansının da Galaxy Tab S6’ya göre daha iyi olan iPad 7. nesili tercih ederdim.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir